Norman Manea: Kryjówka


Przypominamy Kryjówkę Normana Manei (seria Nike, Czytelnik).

Powieść-niespodzianka. Sensacyjna historia Petera Gaspara, rumuńskiego emigranta w Stanach Zjednoczonych, potomka ocalonych z Holocaustu Żydów, który otrzymuje dziwny list z pogróżkami. Policja podejrzewa, że autorem listu jest ktoś ze środowiska skrajnie prawicowych sympatyków przedwojennej Żelaznej Gwardii i admiratorów wybitnego intelektualisty Dimy. Gaspar pewnego dnia znika, a jego przyjaciel, profesor Gora na próżno szuka klucza do całej historii.
W narracji nie zabraknie miejsca dla obsesyjnej miłości do pięknej kobiety, niebezpiecznych związków z urodziwymi, inteligentnymi i piekielnie niebezpiecznymi studentkami oraz … ataku na World Trade Center. 

Norman Manea (ur. 1936) rumuński pisarz żydowskiego pochodzenia, profesor kultury europejskiej Francis Flournoy, pisarz rezydent w Bard College w Nowym Jorku.
Autor opowiadań i esejów zajmujących się tematyką holocaustu, codziennym życiem w kraju komunistycznym i banicją. Uznany za jednego z najbardziej uzdolnionych i oryginalnych pisarzy swojego pokolenia. 

Na język polski przetłumaczono: Październik, godzina ósma (2000), O klownach. Dyktator i Artysta (2001) i Powrót chuligana (2009).