Radka Denemarková w Polsce


Do Polski przyjeżdża czeska pisarka Radka Denemarkova. 4 kwietnia będzie gościła we Wrocławiu (w Domu Europy przy ul. Widok 10), dzień później będzie w Warszawie (w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16a). Gościem wydarzeń będzie też autorka tłumaczenia jej najnowszej powieści „Przyczynek do historii radości” Olga Czernikow. Oba spotkania poprowadzi Michał Nogaś.

Historia śledztwa w sprawie śmierci starszego biznesmena prowadzi do tajemniczego domu w Pradze, którego właścicielki po wojnie rozpoczęły dzieło zemsty i sprawiedliwości. Niejednoznaczna i pełna zagadek powieść „Przyczynek do historii radości” opowiada o ludzkiej solidarności, uczuciach i wrażliwości na cierpienie.

Radka Denemarková jest jedną z najwybitniejszych czeskich pisarek, a także scenarzystką, tłumaczką, publicystką i literaturoznawczynią. Jest autorką nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków powieści i trzykrotną laureatką prestiżowej czeskiej nagrody literackiej Magnezia Litera. Za powieść „Pieniądze od Hitlera” otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W grudniu 2016 r. pisarka została uhonorowana nagrodą Wald Press Award za bezkompromisowość w przedstawianiu trudnych tematów społeczno-historycznych oraz za niezłomne niesienie idei humanitaryzmu w swojej twórczości.

Spotkania z Radką Denemarkovą będą przeplatane czytaniem fragmentów powieści „Przyczynek do historii radości”.