Bałtyckie dusze

W wydawnictwie Noir sur Blanc ukazuje się ciekawa książka Jana Brokkena „Bałtyckie dusze”. 

Kiedy spojrzy się przez lupę na teraźniejszość i przeszłość Litwy, Łotwy i Estonii, zobaczy się wszystkie tragedie europejskiej historii we wzmożonej postaci.

Jan Brokken opisuje w Bałtyckich duszach walkę dwudziestu siedmiu wyjątkowych osób o uwagę i uznanie. Niektóre z nich zdobyły sławę – Siergiej Eisenstein, Gidon Kremer, Romain Gary, Jacob Lipchitz, Hannah Arendt, Mark Rothko, Arvo Pärt – inne zostały zapomniane.

Jan Brokken pokazuje, jak niezwykły jest ich instynkt przeżycia i z jakim trudem udaje się im uniknąć ciosów wymierzanych przez wielką historię. W Rydze, Tallinie i Wilnie natrafia na dumę, odwagę, wierność, fascynującą miłość i niezrównaną sztukę oraz niemal bezgraniczną zdolność przystosowywania się, lecz także na strach i zdradę.

Jan Brokken,(ur. 10 czerwca 1949 w Lejdzie), holenderski pisarz dziennikarz i podróżnik, studiował dziennikarstwo w Utrechcie i nauki polityczne w Bordeaux. Jego pierwsza powieść, opublikowana w 1984 roku De provincie (Prowincja), została sfilmowana siedem lat później. Duże uznanie zyskała książka In het huis van de dichter (W domu poety, 2008), we Włoszech uhonorowana nagrodą Giuseppe Acerbi, poświęcona przedwcześnie zmarłemu pianiście Jurijowi Jegorowowi, który w 1976 roku opuścił ZSRR i osiadł w Holandii, a także znany polskim czytelnikom zbiór esejów Dlaczego jedenastu Antylczyków klęczało przed sercem Chopina (2005), w których autor bada korzenie muzyki karaibskiej i wpływ, jaki wywarła na nią Europa. Do końca 2016 roku Jan Brokken wydał ponad dwadzieścia książek; najnowsza nosi tytuł De gloed van Sint-Petersburg (Blask Sankt Petersburga). Jest laureatem prestiżowych holenderskich nagród literackich: Lucy B. en C.W. van der Hoogtprijs (1988) za De zee van vroeger (Morze przeszłości), ICODO prijs (2004) za Mijn kleine waanzin (Moje małe szaleństwo) i De Onregelmatige Omslagprijs (2008).