Obywatel Havel

Obywatel kultury – wokół tekstów literackich Václava Havla. 20 stycznia odbędzie się dyskusja z udziałem Lenki Jungmannovej – Czeska Akademia Nauk, badaczki literatury Václava Havla, Andrzeja S. Jagodzińskiego – tłumacza literatury czeskiej, publicysty, Adama Michnika – redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, Martina M. Šimečki – słowackiego dziennikarz i Tomáša Vrby – czeskiego dziennikarza, rozmowę będzie moderował Petr Janyška – dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie.

Dyskusja odbędzie się w siedzibie Gazety Wyborczej, początek o godzinie 17. Inspiracją do debaty jest publikacja dwu ważnych książek prezentujących dorobek literacki Václava Havla: „Obywatel Kultury”. Wyd. Agora. Wybór i opracowanie: Andrzej S. Jagodziński a także”Utwory Sceniczne” Wyd. Krytyki Politycznej. Pod redakcją Andrzeja S. Jagodzińskiego.

Václav Havel o swoich sztukach, o Hrabalu i innych czeskich pisarzach, o języku totalitaryzmu i ogłupiającej człowieka propagandzie, o czeskim teatrze, który przyczynił się do wybuchu czeskiej nowej fali filmowej. Pisane na przestrzeni pół wieku – nieznane w większości w Polsce – artykuły, eseje, opowiadania i wiersze.

Andrzej Werner  w przedmowie do „Obywatela Kultury” napisał: Gdy Havel pisze o literaturze, teatrze, filmie, jest w tym wiara, że sztuka potrafi uczynić życie bardziej przejrzystym, wyznaczyć mu perspektywę zrozumienia, a nawet porozumienia. I że gdy tylko znikną zewnętrzne naciski, będziemy w stanie dostrzec w nas samych możliwości, których istnienia nawet nie podejrzewamy.