Listy Jerzego Giedroycia i Leszka Kołakowskiego – 1957- 2000 (Więź).
Tom jest kontynuacją serii wydawniczej Archiwum „Kultury” upowszechniającej źródłowe badania związane z dziejami paryskiej „Kultury” oraz Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte. Ta niezwykle żywa i przykuwająca uwagę wymiana osobistych poglądów obu korespondentów jest źródłem informacji na temat ewolucji poglądów, starć ideowych i klimatu opinii dominujących w niezwykle ważnej części polskiej elity intelektualnej, daje nam możliwość spojrzenia niejako za kulisy wielu kluczowych wydarzeń najnowszej historii, np. okoliczności powstania takich tekstów Kołakowskiego, jak „Tezy o nadziei i beznadziejności” czy „Sprawa polska”, które inspirowały opozycję demokratyczną lat siedemdziesiątych w PRL-u, m.in. powstanie Komitetu Obrony Robotników.
Jerzy Giedroyc, Ur. 27 lipca 1906 w Mińsku, zm. 14 września 2000 w Maisons-Laffitte. Polski wydawca, publicysta, polityk i działacz emigracyjny. Twórca i redaktor paryskiej „Kultury”.
Leszek Kołakowski, Ur. 23 października 1927 w Radomiu, zm. 17 lipca 2009 w Oksfordzie. Filozof, eseista, publicysta i prozaik. Zajmował się głównie historią filozofii, historią idei oraz filozofią religii.