Życie zaczyna się w piątek

Z przyjemnością odnotowujemy pojawienie się na polskim rynku kolejnej świetnej rumuńskiej powieści. Nagrodzona  Nagrodą Literacką Unii Europejskiej książka  „ Życie zaczyna się w piątek” Ioany Pârvulescu, to na poły kryminalna opowieść rozgrywająca się w XIX wiecznym Bukareszcie.

Rok 1897. Na polach pod Bukaresztem znaleziony zostaje nieprzytomny mężczyzna. Nie wiadomo kim jest, ani skąd pochodzi. Może to oszust albo przestępca uciekający przed pościgiem? A może pacjent szpitala psychiatrycznego?
Akcja powieści rozgrywa się w ciągu zaledwie 13 dni: od piątku 19 grudnia do końca roku. Dzięki niezwykle żywo odmalowanym obrazom atmosfera Bukaresztu końca XIX wieku odtworzona jest niczym w filmie.
„Życie zaczyna się w piątek” to książka, którą można czytać jako powieść kryminalną, powieść fantastyczną o podróżach w czasie lub powieść historyczną, ale czytelnik wyniesie z niej największą korzyść, jeśli zapomni o wszystkich tych kategoriach i będzie ją postrzegał jako żywy świat, pełen poezji i prawdy, jak wszystkie utwory, które coś znaczą w literaturze światowej.
Mircea Cărtărescu

Ioana  Pârvulescu, „Życie zaczyna się w piątek”, przekład Karolina Brykner, Tomasz Klimkowski, Seria z Żurawiem, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2016

Ioana Pârvulescu, ur. 1960 w Braszowie. Pisarka, publicystka i eseistka. Od 1993 redaktor naczelna pisma România literară. Autorka kilkunastu tomów prozy, poezji i esejów.