Nagroda Jiřego Theinera

Do 15 lutego 2017 roku moźna zgłaszać kandydatów do Nagrody im Jiřego Theinera, przyznawanej osobom lub instytucjom przyczyniającym się do promocji literatury czeskiej za granicą.

Patronem nagrody jest  Jiri Theiner – długoletni redaktor, wydawanego w okresie komunizmu na emigracji czasopisma Index on Censorship . Przyznawana jest żyjącej osobie lub instytucji działającej za granicą, której osiągnięcie lub długoterminowe wysiłki przyczyniają się do upowszechniania i promowania czeskiej literatury poza granicami Republiki Czeskiej .  Laureaci otrzymują premię  w wysokości 30.000 CZK .

Nnagroda przyznana została po raz pierwszy w 2011 roku . Otrzymał ją polski bohemista, tłumacz i dziennikarz Andrzej Jagodzinski . W kolejnych latach laureatami byli min.: pisarka Ruth Bondy z Izraela, kanadyjski tłumacz i pisarz, ongiś wokalista słynnej czeskiej grupy Plastic People of the Universe – Paul Wilson oraz tłumacz i pisarz Peter Demetz .

Kandydatury mogą być zgłaszane  przez wydawców, bibliotekarzy, naukowców, instytucji i mediów zaangażowanych w promocję czeskiej literatury. Nominacje z ostatniego roku można zgłasić ponownie w tym roku!

Termin zgłaszania kandydatur na 15 lutego 2017 roku.

Nazwisko Laureata zostanie ogłoszone 12 maja podczas Międzynarodowych Targów Ksiązki w Pradze.

Formularz nominacji można pobrać tutaj .

Źródło czechlit.cz