Młyn do mumii

W wydawnictwie Stara Szkoła ukazała się właśnie powieść współczesnego czeskiego prozaika, poety i historyka Petra Stančíka Młyn do mumii, w przekładzie  Mirosława Śmigielskiego.

Książka wyszła w Czechach w roku 2014 i została nagrodzona rok później prestiżową nagrodą „Magnesia Litera”. Powieść przez czeskich krytyków była określana jako „mistyczny thriller gastronomiczno-pornograficzny”.

Jej akcja rozgrywa się w 1866 roku a tłem akcji jest wojna prusko-austriacka. Petr Stančík oprowadza czytelnika po Pradze pięknej i Pradze ponurej, odwiedza burdele, kościoły i gospody. Pojawiają się w niej także postacie historyczne jak choćby autor klasycznej powieści „Wenus w futrze” Leopold von Sacher-Masoch, odgrywający w „Młynie do mumii” istotną rolę.

Powieść rozgrywa się w kilku planach. W podstawowym – kryminalnym para detektywów poszukuje sprytnego seryjnego mordercy:

Nadchodzi nowy rok. Kiedy praski Orloj wybija północ, odkryta zostaje bestialska zbrodnia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi ekscentryczny komisarz Durman.

Czy jego nietypowe metody doprowadzą do ujęcia sprawcy? Jak powstrzymać mordercę, który zawsze o krok wyprzedza policję? I czym jest tajemnicze Ordo Novi Ordinis?- zachęca na swojej stronie wydawca.