Jubileuszowy „Puls literatury”.

W sobotę w Łodzi rozpoczął się 10. jubileuszowy Festiwal Puls Literatury. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „W dialogu”. Impreza potrwa do 16 grudnia

W programie spotkania autorskie oraz panele dyskusyjne z udziałem m.in. Stefana Chwina, Jacka Dehnela, Leszka Engelkinga, Darka Foksa, Jerzego Jarniewicza, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, Jakuba Kornhausera, Wojciecha Kuczoka, Stanisława Łubieńskiego, Bronisława Maja, Anny Malihon, Jarosława Mikołajewskiego, Lesyka Panasiuka, Magdaleny Parys, Marcina Sendeckiego, Marcina Świetlickiego i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

W trakcie Festiwalu rozstrzygnięte zostaną konkursy m.in. translatorski, krytycznoliteracki, poetycki oraz dotyczący prozy poetyckiej, jednego wiersza, debiutu książkowego.

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie Gala Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, która odbędzie się 11 grudnia. W tym roku Nagroda w wysokości 50 tys. zł przyznana zostanie po raz pierwszy w nowej formule.

Po ubiegłorocznych kontrowersjach związanych z przyznaniem jej Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi , nie będzie ona dawana za całokształt, lecz za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych – w rozumieniu dzieła lub kilku dzieł – która w istotny sposób podwyższa poziom świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa, przyczyniając się do zrozumienia źródeł i różnic światopoglądowych oraz oferuje wgląd w problemy rzeczywistości społecznej i kulturowej na poziomie jednostek, społeczeństw i narodów”.

W programie również wydarzenia towarzyszące, np. koncerty zespołów Pablopavo, Vespa, Tomasza Lipińskiego, wernisaż wystawy „Jądro ciemności” z Muzeum Literatury w Warszawie czy pokaz etiudy filmowej Weroniki Krupy do wiersza Mirona Białoszewskiego.

Nazwa organizowanego w Łodzi po raz dziesiąty Festiwalu nawiązuje do wychodzącego w Łodzi w latach 1977-1981 nieregularnika „Puls”, ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. Według organizatorów, wydarzenie ma łączyć dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym „pulsem” literatury.

Szaczegółowy program tutaj.