Wrocławskie Targi Dobrych Książek

W najbliższy czwartek 1 grudnia, we wrocławskiej Hali Stulecia rozpoczną się 25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Impreza potrwa do niedzieli.

Stałym, ważnym elementem programu Targów jest przyznanie prestiżowej Nagrody „Pióro Fredry” za najlepszą książkę roku. Celem tego jedynego w kraju konkursu edytorskiego dla Wydawców jest wyłonienie i wyróżnienie najlepszych książek, które zostały wydane w Polsce w mijającym roku. Jury ocenia wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze oraz poziom edytorski i typograficzno-artystyczny.

W tym roku do nagrody nominowano:

  • Wydawnictwo Media Rodzinaza książkę Barbary Kosmowskiej Truz ilustracjami Emilii Dziubak, za opowiedzenie młodemu czytelnikowi historii o życiu tytułowego zajączka, które dziwnie przypomina nasz świat, choć znakomicie stylizowane ilustracje, odwołujące się do dziewiętnastowiecznego malarstwa, przenoszą nas w świat baśniowy, istniejący jakby poza czasem.
  • Wydawnictwo Nasza Księgarniaza książkę Katarzyny Piętki Gry i zabawy z dawnych lat z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, przywołującej w swoiście encyklopedycznym układzie zabawy dzieci z ery przedkomputerowej, odsłaniającej zapomniane tajemnice podwórkowych i domowych gier, ukazane w znakomitej stylizacji łączącej fotografię, rysunek i „dziecięce” zapiski.
  • Wydawnictwo ZNAKza książkę Michała Rusinka Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej ukazującej znakomitą poetkę w szczególny sposób, bo na podstawie obserwacji czynionych przez jej osobistego sekretarza przez piętnaście ponoblowskich lat, pełna anegdot i unikatowych zdjęć, opracowana tak, jakby projektowała ją sama Szymborska, wielbicielka niebanalnych, kolażowych form.
  • Wydawnictwo Karakterza książkę Filipa Springera Miasto Archipelag. Polska mniejszych miastz fotografiami autora, opowiadającą, reportażowo, o rzeczywistości dawnych miast wojewódzkich, która określała egzystencję wielu milionów Polaków, a dziś jest domeną zapominania, tęsknoty, niepokoju, zderzenia świata dawnego z nowym stylem życia, nowymi nadziejami.
  • Wydawnictwo Literackieza książkę Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak, ukazującą w autoryzowanym wywiadzie-rzece biografię pisarza, a właściwie jej fragmenty, opatrzone unikatową dokumentacją fotograficzną, starannie opracowane edytorsko, z widoczną dbałością o kolory, zwłaszcza o żółć.

Laureata Konkursu Pióra Fredry 2016 i książkę, która zdobędzie tytuł Książka Roki 2016 poznamy 1 grudnia o 19:00 podczas uroczystej gali towarzyszącej 25. Wrocławskim Targom Dobrych Książek.

Cały program targów tutaj