Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa

Nakładem wydawnictwa WAM ukazała się interesująca powieść czeskiego pisarza, tłumacza i dyplomaty Marka Tomana Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa w tłumaczeniu Andrzeja Babuchowskiego.

Toman dał się poznać polskiej publiczności zainteresowanej relacjami żydowsko-chrześcijańskimi jako kurator wystawy Zagadkowa śmierć Szymona Abelesa prezentowanej w ubiegłym roku w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Obecnie ukazuje się Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelesa. Akcja książki rozgrywa się pod koniec XVII wieku w Pradze. Szymon Abeles, żydowski chłopiec, który chciał przejść na chrześcijaństwo, umiera we własnym domu w niewyjaśnionych okolicznościach. W mieście roznosi się podsycana przez władze plotka, że chłopiec zginął z rąk ojca. Ta śmierć staje się iskrą, która na nowo rozpala skrywaną przez lata nienawiść.

W książce śledzimy autentyczną historię z przeszłości i losy współczesnego praskiego nastolatka, który pewnego dnia znika z domu. Ojciec zaginionego chłopca szuka go w środowisku fanów tajemniczej gry i równocześnie próbuje rozwikłać zagadkę śmierci Szymona Abelesa.

Na podstawie materiałów wydawcy.