Żanna Słoniowska laureatką Nagrody Conrada

Żanna Słoniowska, autorka  powieści Dom z witrażem, została laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2015 roku. Nagrodę wręczono w niedzielę wieczorem na zakończenie literackiego Festiwalu Conrada.

Autorka otrzymała statuetkę oraz nagrodę w wysokości 30 tys. złotych ufundowaną przez miasto Kraków. Zwycięską książkę wybrali internauci, którzy głosowali na pięć nominowanych debiutów.

Dom z witrażem jest przedsięwzięciem ambitnym. Debiutująca pisarka postanowiła poprzez dzieje rodziny złożonej z czterech kobiet: narratorki Marianny, jej matki, babki i prababki, opisać ostatnie stulecie w dziejach Lwowa i Ukrainy. Wyszła z tej pisarskiej próby zwycięsko.

Otrzymaliśmy z jednej strony zajmującą powieść obyczajową  ze świetnie nakreślonymi portretami kobiet z ich namiętnościami, intrygami ale też podziwu godnym heroizmem, który raz po raz wymuszała na nich historia. Wszystkie pozostają samotne albo z własnego wyboru, albo w wyniku „wyroków Historii”. Mężczyźni w powieści pojawiają się incydentalnie. Dłużej obecny pozostaje jedynie Mikołaj, były kochanek matki, który także wchodzi w bliski związek z jej córką. Jednak Dom z witrażem to dużo więcej niż powieść obyczajowa. To bolesna opowieść o Ukrainie – naznaczonym tragizmem tyglu narodowościowym,  o buncie i konformizmie, nadziejach i potrzaskanych złudzeniach.

Splot polsko – ukraińskich namiętności dzieli także tę rodzinę. Babka narratorki czuje się Polką, jej zbuntowana córka staje się Ukrainką z wyboru. Zostaje zamordowana w roku 1988. Narrację otwiera scena jej pogrzebu. Osierociła 11 letnią córkę, która po latach postanowiła opisać dzieje czterech kobiet mieszkających w jednym domu.  Marianna wędruje po Lwowie śladami matki i przy okazji odkrywa to miasto dla nas. Portret Lwowa, miasta już wielokrotnie opisywanego, w tej powieści  literacko nie ustępuje najlepszym. Jest naprawdę znakomity.

Powieść Żanny Słoniowskiej otrzymała I nagrodę w konkursie na powieść Wydawnictwa Znak, dzięki czemu  książka ukazała się drukiem.

Żanna Słoniowska (ur. 1978 r.) jest dziennikarką, tłumaczką i pisarką. Ukrainka z polskimi korzeniami od lat mieszka w Krakowie. Jest znawczynią historii Lwowa, autorką albumu Przedwojenny Lwów. Najpiękniejsze fotografie (2013).

Wręczona po raz drugi Nagroda Conrada ma być wsparciem nie tylko dla początkujących pisarzy, ale także dla wydawców, zachęcając ich do podejmowania ryzyka wydawniczego. W zeszłym roku laureatką nagrody została Liliana Hermetz, autorka debiutanckiej powieści Alicyjka.