Gottland w Teatrze Lalek

W piątek we wrocławskim Teatrze Lalek miał premierę spektakl pomnik oparty na jednym z reportaży Mariusza Szczygła z jego bestselerowej książki „Gottland”. Reżyserem spektaklu jest  Jiří Havelka.

Pomnik to przedstawienie oparte na reportażu „Dowód miłości” – historii największego na świecie pomnika Józefa Stalina. Monument powstaje w Pradze w 1955 r. według projektu rzeźbiarza Otakara Šveca. W trakcie jego budowy ginie sześcioro robotników, a sam Švec wskutek ogromnej presji społecznej i politycznej popełnia samobójstwo. Zaledwie siedem  lat później, na fali destalinizacji, pomnik zostaje zburzony. Odpowiedzialny za jego likwidację pirotechnik Jiří Příhoda z załamaniem nerwowym trafia do szpitala psychiatrycznego.

W przedstawieniu Havelki znajdziemy iście czeską ironię, dystans i humor, ale i bolesną diagnozę współczesności. Pomnik to opowieść o pewnym sposobie postrzegania świata, który wraz z końcem komunizmu wcale się nie zdezaktualizował. Chowaniec i Havelka dotykają spraw absurdalnych i tragikomicznych. Z jednej strony mamy tu spektakularne, bezprecedensowe przedsięwzięcie – budowę największego na świecie pomnika Stalina, z drugiej prawdziwie zabawne życie, ale i śmiertelne ofiary.

REŻYSERIA Jiří Havelka

SCENARIUSZ Elżbieta Chowaniec

SCENOGRAFIA Marek Zákostelecký

MUZYKA Patrycja Hefczyńska

UDŹWIĘKOWIENIE Robert Maniak

WIZUALIZACJE Alicja Pietrucka

OBSADA Radosław Kasiukiewicz, Anna Makowska-Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski

Źródło: www.teatrlalek.wroclaw.pl