Wojciech Tochman laureatem włoskiej nagrody

Wojciech Tochman w sobotę odebrał włoską Nagrodę im. Ryszarda. Kapuścińskiego. Wyróżnienie jest przyznawane w ramach Festiwalu Literatury Podróży.

Tochman jest autorem ośmiu zbiorów reportaży tłumaczonych na wiele języków. We Włoszech ukazały się dotąd  dwa z nich Jakbyś kamień jadła oraz nominowanyw roku 2011 do finału „Angelusa” tom Dzisiaj narysujemy śmierć.

Podczas sobotniej ceremonii w siedzibie Włoskiego Towarzystwa Geograficznego w Villa Celimontana w Rzymie nagrody otrzymali znani fotografowie Letizia Battaglia i Massimo Sestini, a także autor komiksów występujący pod pseudonimem Zerocalcare i dziennikarz telewizyjny Corrado Formigli.

Włoska nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego powstała w 2012 roku z inicjatywy Festiwalu Literatury Podróży i Instytutu Polskiego w Rzymie, we współpracy z rodziną Kapuścińskiego i włoskim wydawnictwem Feltrinelli. Nagrodzeni otrzymują odlaną w brązie rzeźbę polskiego artysty Krzysztofa M. Bednarskiego.

W minionych latach laureatami nagrody zostali m.in. pisarz i reportażysta Wojciech Jagielski, włoski dziennikarz i autor słynnych reportaży Ettore Mo, brytyjski literat i historyk William Dalrymple, włoski reportażysta i pisarz Paolo Rumiz, literat, wydawca i wybitny popularyzator literatury polskiej Francesco M. Cataluccio, fotograf Ferdinando Scianna.

Źródło: Instytut Ksiązki