Trwa zbiórka na kukiełkową adaptację powieści Hrabala

Ekipa amerykańskich twórców zbiera  pieniądze na realizację pełnometrażowego filmu kukiełkowego na podstawie „Zbyt głośnej samotności” Bohumila Hrabala.

Trwa kampania crowdfundingowa na Kickstarterze, która ma pomóc sfinansować koszt całej produkcji szacowany na 1,5 miliona dolarów.

Zbyt głośna samotność” to książka przez lata owiana legendą. W okresie komunizmu w Czechosłowacji nie mogła zostać oficjalnie wydana . Premiera polskiego przekładu Piotra Godlewskiego także miała miejsce w drugim obiegu, w roku 1978, jako jedna z pierwszych pozycji podziemnej „Niezależnej Oficyny Wydawniczej – Nowa”.

Głównym bohaterem tej krótkiej powieści jest Haňtio, prosty , samotny starszy mężczyzna, który od trzydziestu pięciu lat pracuje w składzie makulatury w Pradze jako operator maszyny do prasowania papieru. Swój dom wypełnia książkami, które zdołał uratować od zniszczenia. Ich lektura pochłania go bez reszty i stanowi odtrutkę na ponury świat, w którym przyszło mu żyć.

Bohaterowi – narratorowi powieści  głosu użyczył znany amerykański aktor Paul Giamatti. Film reżyseruje  Genevieve Anderson.

17-minutową próbkę swoich możliwości twórcy zaprezentowali publiczności wielu festiwali filmowych już w 2007 roku. W 2009 roku zdobyli nawet za swoją produkcję nagrodę amerykańskiego oddziału Światowej Rady Międzynarodowej Unii Teatru Lalek.

Jeżeli ktoś z polskich miłośników Hrabala chciałby się dołożyć to więcej informacji o filmie i zbiórce funduszy znajdzie tutaj .

Źródło: czechlit.cz