Wyszehradzka Ha!wangarda

6 października w Krakowie rozpocznie się wyszehradzka edycja trzydniowego festiwalu literatury eksperymentalnej Ha!wangarda.

To niezwykle interesująca informacja dla miłośników literatury środkowoeuropejskiej. W 2016 roku Korporacja Ha!art wspólnie z partnerami Psí víno(Czechy) i Ars Poetica (Słowacja) organizuje wyszehradzką edycję Międzynarodowego Festiwalu Ha!wangarda. Zaprezentowane zostaną produkcje demoscenowe, e-literackie oraz artbooki artystów z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Ha!wangarda to festiwal nastawiony na promocję i prezentację awangardowych, eksperymentalnych trendów w literaturze światowej oraz polskiej. Do stałych działań Ha!wangardy należą pokazy różnych odmian twórczości cyfrowej, warsztaty literatury generatywnej, wystawy gier wideo opartych na literaturze oraz spotkania z  artystami. Już uznanymi oraz debiutantami w tym gatunku twórczości. Organizatorzy stawiają też  na łączenie teorii z praktyką.

Tegoroczny program prezentuje trzy nurty literatury eksperymentalnej:

Pierwszy z nich to świat niezależnych wydawnictw publikujących książki artystyczne. W centrum Krakowa w niecodziennych lokalizacjach zostanie rozmieszczona wielopunktowa wystawa, po której oprowadzać będzie kuratorka wraz z przedstawicielami wydawnictw. Wyjątkowe książki zobaczyć będzie można także w trakcie prezentacji twórców podczas wydarzeń festiwalowych.

Drugi obszar, który zostanie przedstawiony, to wyjątkowa subkultura – demoscena. Uznani członkowie sceny z krajów Grupy Wyszehradzkiej przedstawią najciekawsze elementy historii demosceny, od początków aż po produkcje współczesne. Demoshow odbywać się będzie z realnego sprzętu, czyli m.in. komputerów Atari XL/XE, ZX Spectrum, Commodore 264. Prawdziwa gratka dla fanów lo-fi.

Wreszcie, jak co roku, sercem Ha!wangardy będą prezentacje poezji nowomedialnej, generatywnej i eksperymentalnej, performanse, czytania i pokazy w wykonaniu zarówno stałych bywalców Ha!wangardowej sceny, jak i twórców przybywających do miasta literatury po raz pierwszy.

Nie zaniedbujemy także części warsztatowej. Uczestnikom gorąco polecamy warsztaty przekładu eksperymentalnego, twórczości liberackiej, konceptualizmu oraz muzyki elektronicznej. Poprowadzą je najlepsi specjaliści w tych dziedzinach.

Wśród ekscytujących wydarzeń towarzyszących m.in. projekcja filmu Sławomira Shutego Cargo i wykład Jaya Davida Boltera!

Pełny program Festiwalu wraz z opisem wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej Korporacji Ha!art.