VIII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej

W dniach 21- 23 października we Wrocławiu odbędzie się VIII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej, organizowany przez Fundację „Za Wolność Waszą i Naszą”.

W programie min. międzynarodowy spektakl teatralny z fragmentami, nagrodzonej w 2011 roku „Angelusem”,  książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” ubiegłorocznej noblistki Swietłany Aleksijewicz.

Program:

Wernisaż artysty Uładzimira Wisznieuskaga
21 październik 2016, Domek Miedziorytnika, ul. Św. Mikołaja 1
Uładzimir Wisznieuski – artysta, którego zainteresowania artystyczne skupiają się wokół malarstwa, grafiki warsztatowej i książkowej, rzeźbiarstwa. Mieszka w Mińsku, wykłada na Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych, od 1996 r. jest dyrektorem wydziału grafіkі. Od 1995 r. – Akademik grafіkі Białoruskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa będzie połączona ze spotkaniem w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i wydaniem folderu prac artysty

Pokaz filmów reprezentujących niezależne kino białoruskie
22 październik 2016, Dyskusyjny Klub Filmowy Politechnika, ul. Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27
W programie filmy laureatów Warszawskiego festiwalu kina białoruskiego BULBAMOVIE 2016. Równolegle do pokazu w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Politechniki Wrocławskiej odbędzie się pokaz filmów w Mińsku oraz w Warszawie.

Spektakl „Displaced Women” w reżyserii Moniki Dobrowlańskiej
23 października 2016, Biuro Festiwalowe IMPART 2016
Trilateralny projekt multicultural city i Polskiego Instytutu w Berlinie we współpracy z Teatrem Maksima Gorkiego w Berlinie Według „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety“ Swetłany Aleksijewicz (literacka Nagroda Nobla 2015), „Anonyma. Kobieta w Berlinie“ i „Berlin. Wspomnienia Polaków z robót przymusowych w stolicy III Rzeszy w latach 1939-1945“

Wystawa i warsztaty Olega Ustinowicza
październik 2016, gimnazjum Nr 2 we Wrocławiu im. Józefa Mackiewicza
Oleg Ustinowicz – białoruski designer, malarz, garncarz. Pracuje z różnymi technikami malarskimi, ale preferuje jednak dosyć niezwykły gatunek – kaligrafię. Kiedyś był zauroczony kulturą Japonii i Chin z ich bogatymi tradycjami, mistycyzmem i tajemniczością, i od tamtych czasów twórczość malarza jest ciągłym dialogiem ze Wszechświatem. Tematyka warsztatów na Festiwalu niezależnej kultury białoruskiej: „Białoruski ornament i heraldyka. Tradycje i współczesność”

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA