Robert M. Wegner z nagrodą Zajdla

Statuetki w kategorii najlepsze polskie opowiadanie oraz powieść fantastyczna roku 2015 trafiły do Roberta M. Wegnera. Tym samym powtórzył swój sukces sprzed trzech lat, kiedy również zwyciężył w obu kategoriach.

Uroczysta gala wręczenia Literackiej Nagrody Fandomu im. Janusza A. Zajdla odbyła się w czasie Polconu – Eurokonferencji, który w tym roku był elementem programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wyniki głosowania jak co roku ogłosiła honorowa patronka nagrody, pani Jadwiga Zajdel.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników tego gatunku  autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Po pięć (zazwyczaj) utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajduje się na liście nominacji do Nagrody. Spośród nich uczestnicy POLCONu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonują wyboru Laureatów.

Po raz pierwszy nagroda wręczona została w 1984 Januszowi A. Zajdlowi. Po śmierci Zajdla w 1985 roku postanowiono uczcić pamięć pisarza, za zgodą małżonki Jadwigi Zajdel, nadając nagrodzie jego imię. Od 1991 roku laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę autorstwa Wiesława Bielaka, profesora krakowskiej ASP.

Nagrodzone utwory to powieść „Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza” oraz opowiadanie „Milczenie owcy”, które można przeczytać w darmowym e-booku dostępnym na stronie zajdel.art.pl [T U T A J].

W tym roku do nagrody nominowani byli również:

W kategorii powieść:

Rafał Cichowski, Jacek Dukaj, Magdalena Kozak, Paweł Majka oraz Marcin Przybyłek.

W kategorii opowiadanie:

Dorota Dziedzic-Chojnacka, Magdalena Kucenty, Przemysław Zańko oraz po raz kolejny Marcin Przybyłek.