Pokaz rękopisu „Quo vadis”

3 września w ramach akcji Narodowe Czytanie w cała Polska odda się lekturze „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. A w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie będzie można obejrzeć rękopis powieści, który przechowywany jest w skarbcu Biblioteki Narodowej.

„Quo vadis” to najsłynniejsza powieść Henryka Sienkiewicza. Przełożono ją na ponad 50 języków i doczekała się wydań w blisko 60 krajach.  Niektóre z nich będzie można zobaczyć podczas wystawy. Przygotowano także pełna bibliografię polskich i zagranicznych edycji powieści. W tym między innymi unikatowe egzemplarze w języku japońskim, hebrajskim i perskim, a także bogato ilustrowane, hiszpańskie wydanie z 1900 roku. Jeden z egzemplarzy tego wydania prezydent Andrzej Duda podarował papieżowi Franciszkowi w czasie jego lipcowej  wizyty w Polsce.

Rękopis zawiera także odautorskie uwagi skierowane do redakcji „Gazety Polskiej”, która drukowała powieść w odcinkach od 26 marca 1895 roku do 29 lutego 1896 roku. Według badaczy Henryk Sienkiewicz, już jako sławny pisarz, podarował rękopis właśnie jednej z pracownic gazety, która z czasem sprzedała go znanemu bankierowi Leopoldowi Julianowi Kronenbergowi. W czasie okupacji przechowywany w sejfie Banku Handlowego, a po powstaniu warszawskim ukryty w krypcie Kolegiaty w Łowiczu, do Biblioteki Narodowej trafił ostatecznie w 1951 roku i do dzisiaj jest jej własnością.

Rękopis można także obejrzeć online w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej, wśród ponad 1,5 mln innych obiektów ze zbiorów Narodowej Książnicy. Przygotowana z myślą o Narodowym Czytaniu wystawa to jedna z nielicznych okazji, żeby zobaczyć go na żywo. W tym roku mija   setna rocznica śmierci polskiego noblisty.

Pokaz rękopisu odbędzie się 3 września (sobota) w godzinach 12.30-21.00 w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie na pl. Krasińskich 3/5.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1029001717213403/

Źródło: Biblioteka Narodowa