Jurij Andruchowycz nagrodzony po raz kolejny

28 sierpnia znakomity ukraiński pisarz, pierwszy laureat „Angelusa” otrzymał kolejne prestiżowe wyróznie. Jest nim przyznawany w Niemczech przez Goethe Institut – Medal Goethego. Wyróżnienie przyznawane jest osobom szczególnie zasłużonym dla międzynarodowej wymiany kulturalnej.

Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Weimarze. W tym roku ceremonię poświęcono tematowi „Migracja kultur – kultury migracji”. Wraz z ukraińskim pisarzem w medale odebrali także nigeryjski fotograf  Akinbode Akinbiyi oraz Dyrektor Generalny Muzeum Narodowego Gruzji, światowej sławy archeolog  i antropolog David Lordkipanidze,

Medal Goethego został ufundowany w 1954 r. przez zarząd Goethe-Institut, a w 1975 r. Wyróżnienie to zostało uznane przez Republikę Federalną Niemiec za oficjalny order. W latach 1992-2008 medal był wręczany w rocznicę śmierci Goethego, a od 2009 r. jest przyznawana 28 sierpnia, w dniu urodzin Goethego.

Od 1955 r. Medalem Goethego wyróżniono w sumie 341 osobistości z 62 krajów. Laureatami nagrody są m.in. Adonis, Daniel Barenboim, Władysław Bartoszewski, Pierre Bourdieu, David Cornwell (John le Carre), Ernst Gombrich, Lars Gustafsson, Agnes Heller, Adam Krzemiński, Adam Michnik, Karl Raimund Popper, Jorge SemprŁn, Billy Wilder i Helen Wolff i Krystyna Meissner.