Géza Röhrig na Festiwalu Conrada

Richard Flanagan – autor kultowej powieści „Williama Goulda księga ryb”, słynny za sprawą nagrodzonych Pulitzerem i sfilmowanych „Godzin” Michael Cunningham, najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera Eleanor Catton, a także Géza Röhrig – wybitny pisarz i aktor znany z głównej roli w oskarowym filmie „Syn Szawła” – oto pierwsze gwiazdy Festiwalu Conrada, jednego z najważniejszych festiwali literackich w Europie, który rozpocznie się w Krakowie 24 października.

Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Węgierski aktor, pisarz, poeta i śpiewak Géza Röhrig znany jest polskiej publiczności przede wszystkim jako odtwórca głównej roli w głośnym filmie fabularnym „Syn Szawła” (Oskar w 2016 roku w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny i Złoty Glob za Najlepszy Film Zagraniczny). Po śmierci ojca Röhrig osiem lat mieszkał w sierocińcu, dopóki nie został adoptowany przez żydowskich przyjaciół rodziny. W latach 80-tych był muzykiem undergroundowym, frontmanem zakazanego punkowego zespołu Huckleberry, którego koncerty często były przerywane przez władze komunistyczne. Aby je zmylić, zespół koncertował pod różnymi nazwami. Röhrig studiował filologię polską, a potem reżyserię na budapesztańskim Uniwersytecie Filmowym i Teatralnym w klasie Istvana Szabo. Przez jakiś czas mieszkał w Jerozolimie, ale w 2000 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie w Jewish Theological Seminary zdobył dyplom nauczyciela Biblii. Wydał po węgiersku kilka tomików poezji i jedną powieść. W Polsce ukazała się jego książka „Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie”.

Już po raz drugi ostatniego dnia Festiwalu Conrada, 30 października, wręczona zostanie Nagroda Conrada za najlepszy debiut prozatorski w 2015 roku. Nagrodzony, oprócz symbolicznej statuetki, otrzyma 30 tysięcy złotych, będzie mógł skorzystać z miesięcznego pobytu rezydencjalny w Krakowie, a jego twórczość będzie promowana na łamach Tygodnika Powszechnego oraz podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada. Lista pięciu nominowanych pisarzy zostanie ogłoszona we wrześniu, laureata zaś wybierze festiwalowa publiczność w trakcie tegorocznej edycji. W ubiegłym roku nagrodę zdobyła Liliana Hermetz za powieść „Alicyjka”.