Znakomici twórcy o Emilu Zátopku

W Czechach ukazała się powieść graficzna o legendarnym czeskim biegaczu – olimpijczyku Emilu Zátopku. To wspólne dzieło znakomitych autorów: pisarza Jana Nováka i czeskiego rysownika ukrywającego się pod pseudonimem Jaromir 99.

Połączenie Novak – Jaromír 99, jest połączeniem dwóch znakomitości w swoich dyscyplinach. Książki czesko – amerykańskiego pisarza, scenarzysty ( min. filmów Miloša Formana) i dokumentalisty Jana Nováka były przekładane na wiele języków. Pisarz jest laureatem wielu  znaczących nagród literackich, w tym Magnesia Litera Book of the Year (2004), Nagrody im. Josefa Škvoreckiego (2007), także Carl Sandburg Award. W Polsce w ubiegłym roku ukazała się, nakładem Książkowych Klimatów  jego oparta na faktach powieść „  Nie jest źle”. Novák opisuje w niej – godną hollywoodzkiego filmu – historię braci Mašin i ich dramatyczną ucieczkę ze stalinowskiej Czechosłowacji.

Jaromir 99 ( Jaromir Šviejdik) jest czeskim piosenkarzem, tekściarzem i artystą w Polsce znanym ze współpracy z półfinalistą  „Angelusa”Jaroslavem Rudišem nad komiksową trylogią „Alois Nebel”. Została ona przeniesiona na ekran w postaci filmu animowanego o tym samym tytule, który zaliczył udany debiut na festiwalu filmowym w Wenecji, a w 2011 został zgłoszony jako kandydat do Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Rok później Europejska Akademia Filmowa wyróżniła go jako najlepszy film animowany. Jest też współautorem, wspólnie z angielskim scenarzystą Davidem Zane Mairowitzem   przełożonej na polski komiksowej wersji „Zamku” Franza Kafki nominowanej do „komiksowego Oscara”, czyli Will Eisner Awards w kategorii najlepsza komiksowa adaptacja.

Zátopek to książka o dramatycznych losach jednego z najsłynniejszych czeskich sportowców, legendarnego biegacza na długich dystansach, pięciokrotnego medalisty w biegach na 10 i 5 kilometrów z Londynu (1948) i Helsinek (1952).  Zátopek w okresie największych sukcesów należał do Komunistycznej Partii Czechosłowacji, jednak pod koniec lat sześćdziesiątych został usunięty z niej za poparcie politycznych zmian Praskiej Wiosny. Wydalono go z Pragi i pracował m.in. w kopalni uranu. Po rehabilitacji został archiwistą w Pradze. Magazyn Runner’s World uznał go za najlepszego biegacza wszech czasów.