Dzisiaj rozpoczyna się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. To, organizowany przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczkach Lubelszczyzny.
Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Bashevisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu i rozsławiająca w ten sposób w świecie takie miejscowości jak Tyszowce, Szczebrzeszyn, Józefów, Biłgoraj, czy Lublin.
Projekt składa się z dwóch głównych elementów: Na kilka tygodni przed festiwalem w każdej z wybranych miejscowości odbywają się spotkania warsztatowe z udziałem mieszkańców zainteresowanych promocją lokalnego dziedzictwa. Podczas tych spotkań przygotowywane i realizowane są działania artystyczne (filmy, spektakle, happeningi, wystawy) inspirowane twórczością Izaaka Bashevisa Singera oraz miejscową historią i dziedzictwem kulturowym. Zostają one potem wpisane w program lipcowego Festiwalu „Śladami Singera”.
Podczas samego Festiwalu miasteczka odwiedza międzynarodowa grupa artystów – tancerzy, muzyków, aktorów, cyrkowców, fotografów i animatorów kultury – którzy wraz z uczestnikami warsztatów prowadzą działania artystyczne w przestrzeni miejskiej.
Festiwalowe wydarzenia rozpoczną się dziś w Kocku, a w kolejnych dniach odbędą się także w Piaskach, Bychawie, Lublinie, Biłgoraju, Tyszowcach, Szczebrzeszynie, Józefowie, Krasnobrodzie i Kraśniku.
Szczegóły programu tutaj