Prestiżowe wyróżnienie dla Andrzeja Sapkowskiego

Andrzej Sapkowski otrzymał najważniejszą nagrodę przyznawaną autorom literatury fantastycznej – World Fantasy Award.

Andrzej Sapkowski,między innymi  twórca kultowego Wiedźmina i Trylogii husyckiej  został nagrodzony World Fantasy Award w kategorii Lifetime Achievement Awards, czyli za osiągnięcia życia. Pisarz dołącza tym samym do prestiżowego grona laureatów, wśród których znajdujemy min. nazwiska Stephena Kinga, George’a R.R. Martina i Terry’ego Pratchetta.

Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948) – polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Ambasador Łodzi w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od 9 lipca 2008 roku jest także honorowym obywatelem tego miasta. Tytuł został mu oficjalnie przyznany w listopadzie.

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia jest ekonomistą i przez wiele lat pracował w handlu zagranicznym.

Jako twórca fantasy debiutował w roku 1986 na łamach „Fantastyki” opowiadaniem „Wiedźmin”, które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii. Saga Sapkowskiego uznawana jest przez krytykę za literacki fenomen lat dziewięćdziesiątych; każdy z jej tomów zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów.

Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (wraz z Jackiem Dukajem najczęściej nagradzany autor w historii nagrody) za opowiadania Mniejsze zło (1990), Miecz przeznaczenia (1992), W leju po bombie (1993), oraz powieści Krew elfów (1994) i Narrenturm (2002). W 2003 roku nominowano go do nagrody Nike.

Nagrodę w kategorii Lifetime Achievement dostają nie tylko pisarze, lecz także redaktorzy i wydawcy. W tym roku drugą osobą, która została (pośmiertnie) uhonorowana nagrodą w tej kategorii za „szczególne zasługi na polu fantastyki”, był David G. Hartwell, krytyk i redaktor.

Nagrody zostaną rozdane w dniach 27–30 października podczas oficjalnego World Fantasy Convention w Ohio.