Zmarł Péter Esterházy, wybitny węgierski pisarz m.in. laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” z roku 2008 za powieść „Harmonia Caelestis”. Miał 66 lat.
Urodzony w 1950 roku Esterházy pochodził ze starej magnackiej rodziny. Ród Esterházy był jednym z najbardziej znaczących w dziejach Węgier. W okresie komunizmu jego rodzina została pozbawiona majątku. Péter Esterházy ukończył studia matematyczne i początkowo pracował w latach w branży IT. W 1979 roku rozpoczął karierę pisarską.
Jego najbardziej znaczącym dziełem jest pochodząca z 2001 r. jest nagrodzona „Angeluse,” powieść Harmonia caelestis, w której opisuje Węgry i Europę na tle historii własnej rodziny.
„Harmonia Calestis” to nie jest typowa autobiografia ani też saga najważniejszego rodu Węgier. Ta powieść jest jak model do składania. Znajdziemy w niej wszystko: historię upadku rodu, a właściwie niszczenia go przez komunistyczne państwo, metaforę rozbitego świata dawnych form, archetypowe zabicie ojca i ironiczny obraz pamięci – pisała jurorka „Angelusa” Justyna Sobolewska
Péter Esterházy pisał ją nieświadomy faktu trzydziestoletniej współpracy własnego ojca z węgierskimi służbami bezpieczeństwa. Dowiedziawszy się o tym wątek ten rozwinął w kolejnym tomie, napisanym rok później, Wydanie poprawione – dodatek do Harmonii caelestis.
W Polsce ukazały się jeszcze takie utwory Esterhazy’ego, jak „Niesztuka”, w której pisze m.in. o swojej matce, a także „Czasowniki posiłkowe serca” i „Księga Hrabala”. Pisał także sztuki teatralne. Był laureatem wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich.