Nieznane listy Witkacego

Jak informuje Państwowy Instytut Wydawniczy – kilka tygodni temu w Paryżu zostały odnalezione listy Stanisława Ignacego Witkiewicza do doktora farmakologii, Alexandra Rouhier, z którym korespondował w latach 1928-1930. Listy Witkacego w tłumaczeniu i w opracowaniu Marioli Odzimkowskiej ukażą się w Aneksie do drugiego woluminu II tomu „Listów” (Dzieła zebrane, tom 18).

Korespondencja polskiego artysty z doktorem farmakologii koncentruje się głównie na doświadczeniach z peyotlem. Rouhier przeprowadzał eksperymenty z użyciem meksykańskiego kaktusa halucynogennego na sobie, na swoich studentach w laboratorium oraz na innych osobach, a protokoły z tych doświadczeń szczegółowo przedstawił w swojej rozprawie.

Odnaleziona korespondencja pokazuje Witkiewicza jako wymagającego amatora peyotlu. Listy dokumentują jego słabnący entuzjazm dla narkotyku produkowanego we Francji. Jest zawiedziony jakością preparatów przesyłanych przez Rouhiera, spodziewał się także więcej po tej relacji i czekał na analizę francuskiego farmakologa, która mogłaby mu pomóc lepiej zrozumieć wpływ peyotlu na sposób postrzegania i malarskiego odtwarzania rzeczywistości. Listy niewiele mówią o złożonej naturze Rouhiera – farmakologa, ezoteryka, okultysty. Panowie nigdy się nie poznali osobiście. Prawdopodobnie po 1930 roku Witkiewicz przestał utrzymywać z nim kontakty.

Listy są cennym uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy o doświadczeniach peyotlowych Witkacego i stanowią dopełnienie jego korespondencji z Teodorem Białynickim-Birulą.

Premiera drugiego woluminu II tomu „Listów” Stanisława Ignacego Witkiewicza planowana jest na koniec 2016 roku.

fot. PIW