Wręczono Nagrody im. Lindego

Niemiecki poeta, tłumacz i krytyk literacki Jan Wagner oraz polski poeta, eseista i tłumacz Kazimierz Brakoniecki odebrali w niedzielę w Getyndze polsko-niemieckie Nagrody Miast Partnerskich Getyngi i Torunia im. Samuela Bogumiła Lindego
Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego przyznawana jest od 1996 roku. Laureatami pierwszej edycji nagrody im. Lindego byli: Wisława Szymborska i Guenter Grass, a w kolejnych latach m.in. Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz, Ryszard Kapuściński i Christa Wolf, Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki, Sławomir Mrożek i Tankred Dorst.

Wyróżnienie  przyznaje kapituła w skład której wchodzą przedstawiciele obu miast. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 5 tys. euro. Uroczystość wręczenia odbywa się  przemiennie w Toruniu lub Getyndze.

Jan Wagner urodził się w 1971 r. w Hamburgu. Studiował anglistykę w Hamburgu, Dublinie i Berlinie. Jest poetą i tłumaczem poezji z języka angielskiego. Wydał kilkanaście zbiorów luźnych kartek z utworami poetyckimi i grafikami. Wydał też tomiki wierszy, m.in.: Probebohrung im HimmelAustralien i Regentonnenvariationen, za który w 2015 r. otrzymał Lipską Nagrodę Literacką.

Kazimierz Brakoniecki urodził się w 1952 r. w Barczewie. Jest poetą, eseistą, krytykiem literackim. Należy do współzałożycieli Wspólnoty Kulturowej „Borussia″ i Fundacji „Borussia″, współzałożycielem i pierwszym redaktorem naczelnym pisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura″. Opublikował prawie 30 książek m.in. Wiersze fizyczneJedniaMisteriumPoświaty,ŚwiatłownieŚwiatłologiaW BretaniiObroty niebaDziennik Berliński. Uhonorowany został wieloma wyróżnieniami, m.in. Nagrodą im. Stanisława Piętaka i Laurem UNESCO.

Źródło Instytut Książki