Salon Wiosenny Györgya Spiró

Nakładem wydawnictwa Czytelnik ukazała się książka laureata „Angelusa” z 2010 roku, węgierskiego pisarza Györgya Spiró Salon Wiosenny.

Akcja powieści „Salon wiosenny” rozgrywa się w okresie powstania 1956.Obejmuje czas od wybuchu walk w październiku do pierwszomajowego pochodu w kolejnym roku.  W powieści występują rzeczywiste postaci, faktycznie zaistniałe wydarzenia, prawdziwe życie ówczesnego Budapesztu. Dopełnione są opowieścią o losach fikcyjnego głównego bohatera. Jest nim Gyula Fátray przeciętny robotnik w średnim wieku, który dzięki pewnemu szczęśliwemu zbiegowi okoliczności ( akurat przebywał w szpitalu)podczas powstania nie musiał opowiedzieć się po żadnej ze stron. Jednak wbrew własnej woli został wciągnięty w wir kadarowskich czystek. Okazało się, że grzeczny obywatel Fátray ma niesłuszne pochodzenie (żydowskie korzenie i burżuazyjne nazwisko) i obraca się w nie najlepszym – z punktu widzenia reżimu – towarzystwie. Czyli idealnie nadaje się na modelowego „wroga” i reakcjonistę. Z dnia na dzień został wykluczony nie tylko przez kolegów z pracy, ale i przyjaciół, pogłębiają się  jego nieporozumienia z żoną, pracownicą galerii organizującej tytułowego Salonu Wiosennego, wielkiej wystawy ( która rzeczywiście się odbyła) prac współczesnych węgierskich malarzy i rzeźbiarzy.

Opowieść o zamianie  spokojnej małej stabilizacji, w jakiej dotąd żył bohater, w kafkowski koszmar pokazana jest na tle historycznych, politycznych i społecznych zmian na Węgrzech.

Książka ukazała się w Polsce w 60 rocznicę powstania węgierskiego.

György Spiró (ur. 1946 w Budapeszcie) –  pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz i wykładowca. Debiutował jako powieściopisarz utworem „Kerengő” (Krużganek, wyd. 1974). Laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Jako slawista interesuje się polską dramaturgią i przekładał na węgierski utwory sceniczne Wyspiańskiego i Gombrowicza. Po wydaniu w 1981 roku powieści o Wojciechu Bogusławskim Az Ikszek” (1981) (Iksowie) w Polsce został oskarżony o „szarganie narodowych świętości”. W 2010 roku otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” za powieść „Mesjasze”.