Pisanie z Ryszardem Kapuścińskim

Polecamy książkę „Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller” (Czytelnik). Wydawnictwo informuje na swojej stronie internetowej, że sprzedaje ostatnie egzemplarze. Do książki dołączone jest DVD z filmem „Ryszard Kapuściński”. 

Wiosną 1987 r. grupa dziennikarzy i studentów skupionych w Pracowni Reportażu zorganizowała przeprowadzenie wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim w studiu filmowym w Łodzi. Kilkudniową rozmowę z najsłynniejszym polskim reporterem poprowadził Marek Miller. Zrealizowane wówczas nagranie, uzupełnione zdjęciami wykonanymi przez Ryszarda Kapuścińskiego podczas podróży w Trzecim Świecie, stanowi treść filmu.
Dyskusje, które na temat pisania reportażu Marek Miller prowadził wielokrotnie z Ryszardem Kapuścińskim, tworzą też oś książki. Jej treść dopełniają fragmenty innych wywiadów, artykułów i książek Ryszarda Kapuścińskiego na temat sztuki reportażu, uporządkowane tematycznie przez Marka Millera. Autor Cesarza, Szachinszacha, Imperium, Hebanu opowiada o całym procesie twórczym – od wymyślenia tematu, poprzez zbieranie informacji, opracowanie materiału, po żmudny trud samego pisania. Zwraca uwagę na niezwykle istotne szczegóły, jak tytuł czy pierwsze zdanie tekstu. Chociaż z założenia mówi o ogólnych zasadach powstawania reportażu, to jesteśmy też pewni, że przede wszystkim zwierza się ze swojej metody pracy, zwłaszcza że ilustruje opowieść wspomnieniami i anegdotami ze swego życia, podróży reporterskich, spotkań ze studentami dziennikarstwa.
Książka powinna zainteresować zarówno wiernych czytelników dzieł Ryszarda Kapuścińskiego, jak i osoby pasjonujące się dziennikarstwem, chcące je studiować i uprawiać.

Marek Miller jest autorem lub pomysłodawcą i współtwórcą książek poświęconych dokumentowaniu – w reportażu, filmie, codziennej pracy dziennikarskiej – wydarzeń współczesności. Najbardziej znane spośród tych publikacji to: Kto tu wpuścił dziennikarzy (1981), Reporterów sposób na życie (1983), Filmówka: powieść o łódzkiej szkole filmowej (1992),Dziennikarstwo według Jana Pawła II (2008). Jest także współautorem nowatorskiego opracowania dziejów getta łódzkiego w latach 1939–1945 pt. Europa wg Auschwitz – Litzmannstadt Ghetto” (2009).

Jan Tomkowski: Książkę czyta się jednym tchem, bo pokazuje inną twarz Kapuścińskiego – pisarza postawionego wobec dylematów sztuki, religii, historii. Czasem olśniewającego, a czasem zdumiewająco bezradnego. To nie apologia, lecz przwdziwy  przejmujący portret człowieka.

Hanna Krall: W tej książce Rysiek jest taki, jakikiego znałam: i przenikliwy, i natchniony. Warto z nim pobyć.

Piotr Wojciechowski: Miller szanuje i podziwia mistrza i przyjaciela, ale jest bezlitosny – powiedz! Powiedz jeszcze! I Kapuściński mówi – więcej i głębiej. Bliżej ludzkiej skóry.