Nagroda Wielkiego Kalibru

Nagrodę Wielkiego Kalibru 2016 otrzymał Jakub Szamałek za powieść „Czytanie z kości”. To kryminalna historia, która rozgrywa się w 421 r. przed naszą erą i opowiada o śledztwie w sprawie zabójstwa etruskiego króla. Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru otrzymał zaś Remigiusza Mróz za książkę „Kasacja”.

Jakub Szamałek odebrał statuetkę oraz Nagrodę – 25 000 złotych, z rąk Wiceprezydenta Miasta Wrocławia Wojciecha Adamskiego. Pisarz w 2012 r. otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. „Czytanie z kości” to trzecia powieść kryminalna Szamałka.

Jakub Szamałek to absolwent Oksfordu, doktorant Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jest autorem artykułów popularnonaukowych, w których zajmuje się tematyką archeologii kontaktów międzykulturowych, a także powieści kryminalnych, których akcja toczy się przede wszystkim w świecie antycznym.

Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru – czyli statuetkę oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez stację CBS Reality, otrzymał Remigiusz Mróz za powieść „Kasacja”. To sensacyjny kryminał, którego akcja toczy się w światku prawniczym.

Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę, którą w tym roku otrzymał Mariusz Czubaj, autor powieści „Piąty Beatles” opowiadającej o śledztwie prowadzonym przez profilera Rudolfa Heinza.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymało aż trzech autorów: Tess Gerritsen, Pierre Lematire oraz Peter Robinson.

Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław.