Miljenko Jergović w Polsce

Miljenko Jergović, Laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” weźmie udział w cyklu spotkań, które zaplanowano w najbliższym tygodniu w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Pisarz opowie o swojej książce „Wilimowski” wydanej w tym roku nakładem wydawnictwa Książkowe Klimaty.

Pochodzący z Górnego Śląska Ernest Wilimowski święcił triumfy na boiskach w latach 30. Zaczynał w polskiej drużynie, aby później grać w barwach III Rzeszy. Do jego legendarnych wyczynów należy strzelenie czterech bramek Brazylii podczas mistrzostw świata w 1938 roku. O tym geniuszu futbolu i jego skomplikowanych życiowych losach opowiada powieść Jergovicia. O książce pisaliśmy już wcześniej.

Miljenko Jergović, znany w Polsce z książek „Ruta Tannenbaum” (weszła w 2010 roku do finału „Angelusa”) oraz „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” (za którą otrzymał w 2012 roku nagrodę „Angelusa”) jest uznawany za jednego z czołowych pisarzy chorwackich. Urodził się w 1966 roku w Sarajewie, obok prozy publikuje też poezję i publicystykę. Jego teksty stale ukazują się w czasopismach chorwackich, bośniackich i serbskich. Książki Jergovicia są tłumaczone na wiele języków.

To właśnie piłka nożna i losy Ernsta Wilimowskiego przedstawione w powieści Jergovicia będą tematem przewodnim zaplanowanych spotkań. Specjalnie z okazji 100. rocznicy Wilimowskiego, 16 czerwca przed meczem Polska-Niemcy odbędzie się specjalny piłkarski panel, w którym wezmą udział Miljenko Jergović, Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy („Rzeczpospolita”), Thomas Urban, dziennikarz („Süddeutsche Zeitung”) i autor książki „Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki” i dr Marcin Wiatr, pracownik Instytutu im. Georga Eckerta ds. Międzynarodowych Badań nad Podręcznikami w Brunszwiku, współautor wystawy „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku”. Spotkanie poprowadzi Cornelius Ochmann, Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Program spotkań:

– 15 czerwca (środa) w Bibliotece na Koszykowej w Warszawie o 18:30 spotkanie z Jergoviciem poprowadzi Bartosz Sadulski

– 16 czerwca (czwartek) w CK Zielna na ul. Zielnej 37 w Warszawie o 17.00, pisarz przeczyta fragmenty swojej książki oraz weźmie udział w piłkarskim panelu pt. Wilimowski na spalonym?

– 17 czerwca o 19:00 spotkanie z autorem „Wilimowskiego” w księgarni De Revolutionibus w Krakowie poprowadzi Marcin Wilk

– 18 czerwca pisarz spotka się z czytelnikami w Katowicach (o szczegółach dotyczących spotkania wydawnictwo Książkowe Klimaty będzie informować na swojej stronie internetowej).

 

Miljenko Jergović „Wilimowski”, Książkowe Klimaty 2016 / przekład: Magdalena Petryńska.