Leszek Engelking o Topolu

W maju nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się monografia twórczości, jednego z najbardziej znanych współczesnych pisarzy czeskich, Jáchyma Topola. Autorem książki, poeta, tłumacz, krytyk literacki i znawca literatury czeskiej Leszek Engelking.

Nowe mity. Twórczość Jáchyma Topola to pierwsza tego rodzaju publikacja o twórczości autora „Siostry”.

Urodzony w 1962 roku Jachym Topol –  prozaik, poeta i publicysta to jedna z największych gwiazd współczesnej literatury czeskiej. Syn dramaturga i poety Josefa Topola, brat kompozytora, muzyka rockowego i pisarza Filipa Topola.

W latach 80., związany był z opozycją demokratyczną,  pisywał w prasie podziemnej. Za działalność opozycyjną był w okresie komunizmu wielokrotnie aresztowany, przebywał również w szpitalu psychiatrycznym. Debiutował w 1981 tomikiem wierszy ogłoszonych w samizdacie.

Współtwórca i redaktor magazynu literackiego „Revolver Revue” i wpływowego tygodnika „Respekt”. Obecnie pracuje w redakcji dziennika „Lidové noviny”. Tłumacz poezji wietnamskiej. Tłumaczył również z angielskiego legendy i pieśni Indian i Eskimosów północnoamerykańskich.

W 1994 opublikował swoją pierwszą powieść – Siostrę, postmodernistyczną kronikę przemian zachodzących w Czechosłowacji na przełomie lat 80. i 90. Inne jego powieści to m.in. Nocna praca (2001) oraz Strefa cyrkowa (2005). Jego kolejna powieść „Warsztat diabla” trafiła do finału „Angelusa” w roku 2014.

Celem tego zbioru studiów jest syntetyczne ujęcie problematyki twórczości Topola – prozatorskiej, poetyckiej i dramaturgicznej, a nawet dziennikarskiej, na które to ujęcie mają się składać próby spojrzenia na tę twórczość z różnych punktów widzenia i wniknięcia w nią od różnych stron oraz za pomocą różnych metod; takich, które zdają się do analizy danego utworu najlepiej pasować” – pisze we wstępie Engelking.

W książce Leszka Engelkinga znajdziemy  min. dogłębne omówienia głośnych powieści autora „Warsztatu diabła”.