CMONO. Rozmowy z pisarzami autorstwa Grzegorza Jankowicza ukazały się w Wydawnictwie Poznańskim.
Wszystkie wywiady zgromadzone w tym tomie znajdują swój początek w lekturze, dlatego zasadnie można je nazwać rozmowami literackimi, co nie oznacza, że ich jedynym tematem jest literatura.
Grzegorz Jankowicz pyta o znaczenie i funkcję opowieści w naszym jednostkowym i wspólnotowym życiu, zwracając uwagę na społeczne, polityczne i ideologiczne problemy współczesnego świata: nadużycia władzy, status kobiet, niebezpieczny mariaż polityki i religii.
W końcu autor rozpytuje o słowo jako naczynie gromadzące sens, jako narzędzie emancypacji i aparat zniewolenia. A jego rozmówcami byli Alameddine, Ashbery, Bärfuss, Keret, Manguel, Müller, Oz, Pamuk, Satrapi, Simic, Škvorecký, Spiró, Ugrešić.
Grzegorz Jankowicz: filozof literatury, krytyk, wydawca oraz tłumacz. Pracownik Centrum Studiów Humanistycznych Uniwersutetu Jagiellońskiego. Przekładał na język polski R. Firbanka, G. Pereca, R. Rorty’ego oraz S. Žižka. Współprowadził programy telewizyjne emitowane na antenie TV Kultura: Czytelnia i Poezjem. Redagował serię krytyczną Punkt Krytyczny czasopisma Studium. Wykładał literaturę polską na Uniwersytecie Indiana w Bloomington (USA). Wiceprezes Korporacji Ha!art, dla której redaguje dwie serie wydawnicze: Linia krytyczna oraz Proza obca. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Redaktor działu kultura Tygodnika Powszechnego. Dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada oraz Festiwalu Anamneses. Autor, współautor i redaktor dziewięciu książek. Opublikował ponad 200 artykułów naukowych, esejów oraz recenzji wydawniczych. Ostatnio ukazały się następujące książki jego autorstwa: Cmono. Rozmowy z pisarzami (Kraków 2013), Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami (Kraków 2013), Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia. Zajmuje się współczesnymi nurtami i strategiami krytycznymi, filozoficznymi i politycznymi kontekstami literatury, a także związkami literatury ze sztukami wizualnymi.