Festiwal „Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego″

Leżące na Lubelszczyźnie Roztocze to przepiękny zakątek Polski. Na przełomie lipca i sierpnia miłośnicy literatury, którzy tych okolic nie znają będą mieli doskonały pretekst by się o tym przekonać, uczestnicząc w II już edycji festiwalu literackiego „Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego″. Impreza potrwa od 31 lipca do 8 sierpnia.

Organizatorzy spodziewają się, że w 30 festiwalowych wydarzeniach weźmie udział ok. 10 tysięcy miłośników literatury.

Kuratorką części literackiej Festiwalu jest Justyna Sobolewska. Z czytelnikami spotka się ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. Wiesław Myśliwski, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki Czarnobylskiej modlitwy i Czasów secondhand. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in. Andrij Bondar.

Przygotowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.

Patronem tegorocznej edycji jest Bolesław Leśmian, W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie, własne interpretacje wierszy autora W malinowym chruśniaku zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.
Szczegółowy program festiwalu tutaj