Constantin Geambaşu laureatem nagrody „Transatlantyk”

W piątek 24 czerwca 2016 roku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody literackiej „Transatlantyk”. Laureatem został rumuński polonista i slawista Constantin Geambaşu.

Transatlantyk to przyznawana co roku nagroda Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej poza jej granicami. Trafia ona do osoby, która ma szczególne osiągnięcia w zakresie promocji literatury polskiej na świecie. Laureatami nagrody „Transatlantyk” mogą  zarówno wydawcy, krytycy, tłumacze, jak i animatorzy życia kulturalnego. Dotychczasowymi laureatami Nagrody byli: Henryk Bereska (2005), Anders Bodegaard (2006), Albrecht Lempp (2007), Ksenia Starosielska (2008), Biserka Rajčić (2009), Pietro Marchesani (2010), Vlasta Dvořáčková (2011), Yi Lijun (2012), Karol Lesman (2013), Bill Johnston (2014) i Laurence Dyèvre

Constantin Geambaşu (ur. 1948) jest slawistą i polonistą, tłumaczem literatury polskiej na język rumuński. Przetłumaczył ok. 50 polskich książek z zakresu prozy, poezji, eseistyki, teorii literatury, które ukazały się w najbardziej prestiżowych rumuńskich wydawnictwach i które świadczą o jego wszechstronności.  Jest laureatem nagrody „Książka Roku 2014” za przekład Mojego wieku Aleksandra Wata, przyznanej przez Oddział Tłumaczy Związku Literatów Rumuńskich. W 2008 roku został uhonorowany polskim Medalem Komisji Edukacji Narodowej przyznawanym za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej.

Nagrodę stanowi 10 tys. euro oraz statuetka autorstwa Łukasza Kieferlinga.