Natalia Gorbaniewska na gali Angelusa w 2012 roku fot. Mirosław Koch

Wrocław wspomina Natalię Gorbaniewską

25 maja 2016 r. we Wrocławiu odbędzie się Wieczór wspomnień i poezji, poświęcony 80-leciu Natalii Gorbaniewskiej, zmarłej w 2013 roku, słynnej rosyjskiej poetki, tłumaczki, dysydentki, obrończyni praw człowieka, pierwszej przewodniczącej jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

 

Program obchodów

18:00 Spotkanie przy tablicy pamiątkowej poświęconej Natalii Gorbaniewskiej, Rynek-Ratusz 7/9. Zapalenie świec, złożenie kwiatów.

18:30 Dom Literatury (Klub PROZA). Przejście Garncarskie 2, Rynek

Wieczór prowadzi Mikołaj Iwanow. W programie wieczoru:

Czytanie wierszy Natalii Gorbaniewskiej w wykonaniu aktorów szkoły teatralnej

Czytanie listu Jefima Sławinskiego do Natalii Beszenkowskij o przyczynach pojawienia się polonofilstwa wśród rosyjskiej inteligencji

Wspomnienia Igora Biełowa, Pietra Mitznera

Występ poetycko-muzyczny Andreja Chadanowicza

Pokaz dokumentalnego filmu Natalii Beshenkowskiej

Poczęstunek

 

Natalia Gorbaniewska  (1936- 2013)
Rosyjska poetka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej. Członek ruchu obrony praw człowieka. Aktywnie uczestniczyła w rosyjskim samizdacie, m.in. jako twórczyni i pierwszy redaktor legendarnej „Kroniki Wydarzeń Bieżących”. Była jedną z ośmiorga uczestników demonstracji na placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 roku przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Aresztowana 1969 roku, zwolniona w lutym 1972, po pobycie w więzieniu śledczym i przymusowym więzieniu psychiatrycznym. Wyemigrowała z ZSRR w 1975 roku. Od 1976 roku mieszkała w Paryżu.
Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, współpracowała z rosyjskimi pismami emigracyjnymi „Kontinient” i „Russkaja Mysl”. Za przekłady literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, nagrodzona przez Polski PEN Club (1992). Laureatka nagrody paryskiej „Kultury ” i Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2005). Od 1999 roku była  członkiem redakcji miesięcznika „Nowaja Polsza”. W 2006 roku przyjęła polskie obywatelstwo. Zmarła w listopadzie 2013 roku.