Ukraińsko – rosyjski spór o książki w Estonii

Pod naciskiem ukraińskiej społeczności, dwie estońskie sieci księgarskie «Apollo» i «Rahva Raamat» usunęły z dystrybucji rosyjskie książki propagandowe o wymowie antyukraińskiej w tym min. Kijów kaput autorstwa znanego także w Polsce Eduarda Limonowa.

Liderzy organizacji zrzeszających zamieszkującą w Estonii społeczność ukraińską wystosowali do dwóch największych sieci księgarń «Apollo» i «Rahva Raamat» list protestujący przeciwko obecności w  ich ofercie promocyjnej  dużej liczby książek w języku rosyjskim, w których obraża się godność narodu ukraińskiego i państwa, nawołuje do nienawiści do Ukrainy i uzasadnia rosyjską agresję na Ukrainę.

Duża liczba takich publikacji wyraźnie wskazuje, że jest to celowe nasycenie tego rodzaju publikacjami rynku Republiki Estonii, gdzie zamieszkuje duża grupa rosyjskojęzycznych obywateli” – podano w komunikacie prasowym Kongresu Ukraińskiego w Estonii.

W komunikacie stwierdza się także, że  zarządzający sieciami «Apollo» i «Rahva Raamat» szybko odpowiedzieli na pismo i ze swojej oferty usunęły takie tytuły jak na przykład, „Ukraina – wieczne ruiny” Lwa Werszynina,  , „Ukraina, której nie było” Andreja Wajry, „Bitwa o Ukrainę”, „Bitwa o Krym”, „Bitwa o Noworosja” Aleksandra Szorokrada „Kijów kaput” Eduarda Limonowa, „NATO i Rosja Dimitra Rogozina.

Jak powiedział lokalnej rosyjskojęzycznej gazecie rzecznik sieci „Rahva raamat” Airy Illisson, w odpowiedzi na zamieszczane na jej łamach protesty,  decyzja  o wycofaniu książek ze sprzedaży nie jest jeszcze definitywna. W tej chwili jest analizowana ich treść.

Źródło: Litakcent.com

Foto. Litakcent