Ukraina ogranicza dostęp do rosyjskich książek

Wicepremier Ukrainy Wiaczesław Kirilenko przedstawił  przygotowaną przez rząd Ukrainy specjalną ustawę, która uniemożliwi legalny import rosyjskich książek o antyukraińskiej wymowie.

Powołana zostanie specjalna komisja, która na wniosek importerów rosyjskich książek będzie sprawdzała czy nie zawierają one antyukraińskich  treści.

Jeżeli powołana na mocy ustawy „Rada Doradcza” znajdzie wrogie wobec Ukrainy treści takie publikacje nie otrzymają zgody na dystrybucję na terenie Ukrainy. Wszystkie inne rosyjskie publikacje oczywiście otrzymają takie pozwolenie„- powiedział na zwołanej przedwczoraj konferencji prasowej wicepremier Kirilenko.

Obecnie projekt ustawy  jest konsultowany przez ministerstwa oraz  inne zainteresowane instytucje. Potem trafi do ukraińskiego Parlamentu – Rady Najwyższej.

Projekt uzyskał już poparcie ukraińskich księgarzy i wydawców.

„Ukraińska stowarzyszenie wydawców i księgarzy wspiera wprowadzenie mechanizmów licencyjnych. Należy skutecznie odciąć dopływ literatury, która działa przeciwko Ukrainie, narodowi i stabilności w kraju” – powiedział dziennikarzom Alexander Afonin , przewodniczący Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców i Księgarzy.

Obecny na konferencji prasowej pisarz Dimitrij Kapranov  stwierdził, że ta ustawa powstała za późno, gdyby wprowadzono ją 10 lat temu obecne problemy w Donbasie nie osiągnęłyby takiej skali.

Zdjęcie: kmu.gov.ua