Rondo de Gaulle’a

Nowe wydanie wybitnego reportażu wyróżnionego Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Rondo de Gaulle’a (Znak) Olgi Stanisławskiej już za kilka dni w księgarniach. 

To miejsce, gdzie spędziliśmy noc z oddziałem armii Czadu – płaski kawał pustyni pomiędzy wielkimi wydmami – na mapie nazywa się rondo de Gaulle’a. Nikt z nas nie rozpoznałby nazajutrz tego miejsca, bo nic, w naszych oczach, nie wyróżnia go z pejzażu, który ciągnie się wokół. Tutaj jednak krzyżują się szlaki.

Rondo de Gaulle’a to owoc roku spędzonego w drodze przez Afrykę od Casablanki do Kinszasy. Zapis tego nieustającego spotkania z drugim człowiekiem, w jakie przemienia się samotna podróż przez kontynent, o którym Graham Greene mówił, że ma kształt ludzkiego serc.

Olga Stanisławska od kilku lat podróżuje po Afryce i Bliskim Wschodzie. Jej reportaże i eseje ukazywały się w Magazynie Gazety Wyborczej, Zeszytach Literackich i Tygodniku Powszechnym.

Pisze o dylematach wielokulturowych społeczeństw, położeniu mniejszości, stosunku do Innego w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie. „Rondo de Gaulle’a” (ydane po raz pierwszy w roku 2001), wyróżnione zostało nagrodą Fundacji Kościelskich.

Wraz z Borysem Lankoszem zrealizowała film o muzułmanach we Francji („Z innej strony: Francja” 2006). Obecnie pracuje nad książką poświęconą pamięci wielokulturowej miejscowości na Kujawach, z którą związana jest historią rodzinną. Mieszka w Paryżu.