Od poniedziałku we Wrocławiu – Międzynarodowy Festiwal Kryminału

W poniedziałek we Wrocławiu rozpocznie się trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. W programie niemal czterdzieści wydarzeń. Festiwal otworzy głośne czytanie „I nie było już nikogo” Agathy Christie w wykonaniu Olgi Bołądź, Wojciecha Pszoniaka i Roberta Więckiewicza.

W programie między innymi spotkania literackie z zagranicznymi gwiazdami kryminału: Tess Gerritsen, Pierre’em Lemaitre’emi Peterem Robinsonem – tegorocznymi laureatami Honorowych Nagród Wielkiego Kalibru przyznawanymi za całokształt twórczości. We Wrocławiu pojawią się także Charlotte Link, Chris Cartere i Jens Lapidus.

Nie zabraknie również spotkań z polskimi autorami kryminałów: Marcin Wroński zmierzy się z Ryszardem Ćwirlejem w pojedynku dżentelmenów, Katarzyna Puzyńska i Remigiusz Mróz zdradzą, jak to jest być pięknym, młodym i bogatym, a Marta Guzowska zaprezentuje nową powieść.

W programie pojawi się także tradycyjne już starcie Jurorów i publiczności z nominowanymi do Nagrody Wielkiego Kalibru. Tytuł najlepszego polskiego kryminału wydanego w 2015 roku poznamy 4 czerwca.

W paśmie muzycznym Festiwalu zaplanowano dwa kryminalne koncerty: Chupacabras zaśpiewa historie z krakowskiego pitawalu i legend miejskich, a grupa Tajny – te z przedwojennego tabloidu „Tajny Detektyw”.

Tradycyjnie w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się sesja naukowa. Tym razem jej tematem są szekspirowskie tropy w kryminale.   Kryminalistyczną rekonstrukcję zbrodni zaprezentuje zespół prokuratorów, policjantów i biegły medyk sądowy. Zainteresowani pracą specjalistów będą mogli także posłuchać opowieści profilera Bogdana Lacha.

Przygotowano także dwie gry miejskie.

W ramach organizowanego wspólnie z Festiwalem Literatury dla Dzieci pasma dla najmłodszych, dzieci będą mogły spotkać się między innymi z Martinem Widmarkiem oraz Brandonem Mullem.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, na niektóre obowiązują bezpłatne wejściówki. Na wydarzenia detektywistycznego pasma dziecięcego należy się rejestrować: fldd.pl.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 30 maja – 5 czerwca 2016 i jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Więcej informacji na festiwalowej stronie oraz na FB:facebook.com/FestiwalKryminalu. Dołącz do wydarzenia: http://bit.ly/mfk2016.