Zakurzony język

Austriackie Forum Kultury zaprasza na cykl spotkań z austriacką pisarką Hanną Sukare, laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Rauriser Literaturpreis za najlepszy debiut prozatorski w języku niemieckim.Wyróżnienie otrzymała za, zawierającą polskie wątki, powieść Staubzunge (Zakurzony język).

Rodzeństwo Matthias i Adela Röhricht zostało surowo wychowane przez ojca, austriackiego pastora, i matkę – uciekinierkę z Polski. Rodzinny dom kojarzy im się z milczeniem, chłodem i karami. Kiedy dorastają, dystansują się wobec rodziców i religii, w której wyrośli. Adela zbliża się do matki dopiero, gdy ta traci pamięć. Jej śmierć staje się cezurą w życiu rodzeństwa. Matthias wycofuje się z dotychczasowego życia. Adela w poszukiwaniu własnej tożsamości usiłuje rozwikłać rodzinne tajemnice i wyrusza w podróż śladami matki, odwiedzając Łódź, z której Jad musiała uciekać w 1945 roku. Debiutancka powieść Hanny Sukare jest nie tylko fascynującą historią rodzinną – to także portretem minionego stulecia naznaczonego wojną, ucieczkami i wypędzeniami, które  wpływają  nie tylko na ich bezpośrednie ofiary, ale także na kolejne pokolenia.

Hanna Sukare urodziła się w 1957 roku we Fryburgu Bryzgowijskim. Od lat mieszka w Wiedniu. Studiowała germanistykę, prawo i etnologię. W latach 2008–2011 wielokrotnie jeździła do Polski, pracując nad filmem dokumentalnym Spotkanie klasowe i zbierając materiały do powieści Staubzunge.

Spotkania odbędą się:

  • 18 kwietnia, godz. 15.15, Filologia Germańska, Uniwersytet Łódzki (spotkanie w języku niemieckim)
  • 19 kwietnia, godz. 18.00, Austriacki Ośrodek Kultury Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (spotkanie w języku niemieckim)
  • 20 kwietnia, godz. 13.00, Instytut Filologii Germańskiej, Uniwersytet Opolski (spotkanie w języku niemieckim)
  • 21 kwietnia, godz. 18.00 , Austriackie Forum Kultury w Warszawie (spotkanie tłumaczone na język polski)