Wrocław Światową Stolicą Książki

 Już za tydzień Wrocław stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO 2016. W przyszły weekend Europejska Stolica Kultury 2016 przejmie prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon.

Rozpoczęcie kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO jest  częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, dlatego podczas specjalnego weekendu ESK (od 22 do 24 kwietnia) dominować będzie literatura. Ale pod hasłem Poczytaj mi Wrocław kryje się mnóstwo różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

Na 23 kwietnia, czyli Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, zaplanowano m.in. specjalną edycję Europejskiej Nocy Literatury, której bohaterem będzie William Szekspir. W tym dniu przypada bowiem 400. rocznica śmierci tego . Z tej okazji fragmenty jego dzieł w wielu miejscach miasta interpretować będą znakomici polscy aktorzy, m.in. Ewa Skibińska, Magdalena Cielecka, Jan Nowicki, Arkadiusz Jakubik i Bartosz Porczyk.

Tego samego dnia w Europejskiej Stolicy Kultury gościć będzie także Jo Nesbø. Norweski autor kryminałów, którego książki królują na listach bestsellerów na całym świecie, jest także uczestnikiem Projektu Szekspir, w ramach którego kilkunastu znakomitych pisarzy na swój sposób interpretuje utwory brytyjskiego dramaturga. Powieść Nesbø inspirowana Makbetem ukaże się w Polsce w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. Spotkanie z Jo Nesbø odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol i będzie transmitowane w internecie.

Spacer po Ulicy Krokodyli (Przejście Garncarskie) w sobotni wieczór to także okazja, by spotkać kilkoro polskich pisarzy urodzonych na Kresach. W role Boya, Nałkowskiej, Hemara czy Lema wcielą się aktorzy teatru Ad Spectatores.

Przy placu Nowy Targ zainauguruje działalność Goethe-Institut Pop Up Pavillon. W „sześciu ścianach kultury”, czyli unikalnej przestrzeni przeszklonego kontenera, przez trzy miesiące podczas wystaw, koncertów, spektakli i spotkań literackich toczyć się będzie artystyczny dialog na temat tożsamości, miasta i kultury. Wśród pierwszych gości Pawilonu znajdą się Christian „Flake” Lorenz, muzyk grupy Rammstein, oraz Filip Springer, który wygłosi także tego dnia wykład kończący roczne Forum Pisarskie Dzieci i Młodzieży Europejskiej Stolicy Kultury.

Kwietniowy weekend to dopiero początek Światowej Stolicy Książki UNESCO we Wrocławiu. Przez cały rok, aż do 22 kwietnia 2017 roku, mieszkańcy Wrocławia i goście Europejskiej Stolicy Kultury mogą uczestniczyć w kilkudziesięciu, nie tylko literackich, wydarzeniach kulturalnych związanych z tym prestiżowym tytułem. Wśród nich będzie m.in. projekt „Bibliopolis”, w którego ramach utwory literackie będą się pojawiać w przestrzeniach miasta: w tramwajach, na samochodach oraz rowerach, piekarniach, parkach i na ulicach. Już w maju zostanie otwarty pierwszy Literacki Pit Stop, podczas wielkiego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius spotkają się największe imprezy poetyckie z całej Polski, a chwilę potem wystartują specjalne edycje Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław i Festiwalu Literatury dla Dzieci. Na lipiec zaplanowano Zlot Dyskusyjnych Klubów Książki, zwany „literackim Woodstockiem” oraz spotkania z kilkudziesięcioma znakomitymi pisarzami z Polski i Hiszpanii podczas Miesiąca Spotkań Autorskich. W sierpniu podczas Polconu 2016 w Hali Stulecia swoje święto będą mieli także miłośnicy fantasy i science-fiction. Październik to czas Bruno Schulz. Festiwal z galą Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus, a na początku grudnia odbędzie się jubileuszowa 25. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek…

Kadencja Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016 zakończy się dokładnie za rok odśpiewaniem (na wszystkich kontynentach) Światowego Hymnu Książki, którym dzięki Wrocławiowi stanie się wiersz Tadeusza Różewicza Włosek poety, do którego muzykę komponuje Jan Kanty Pawluśkiewicz.