Warszawskie Targi Książki

W tym roku Węgry będą Gościem Honorowym Warszawskich Targów Książki, Katalonia zaś otrzymała tytuł Gościa Specjalnego Targów. Impreza będzie trwała od 19 do 22 maja. Na targach pojawi się m.in. György Spiró, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” za powieść Mesjasze. 

Organizatorzy zapraszają czytelników do wzięcia udziału w spotkaniach autorskich i seminariach branżowych oraz w prezentacji nowych książek zarówno autorstwa największych węgierskich klasyków, jak i pisarzy współczesnych, takich jak  (zmarły niedawno) noblista Imre Kertész.  O wielowiekowej zażyłości obu narodów przypomną na spotkaniach z publicznością między innymi: István Kovács, dyplomata, historyk, pisarz, poeta i tłumacz literatury polskiej, Endre László Varga, historyk, zajmujący się stosunkami polsko-węgierskimi w XX wieku i Csaba Gy. Kiss, eseista, wybitny znawca zagadnień środkowoeuropejskich, historyk kultury i literatury. W Warszawie pojawi się jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich Lajos Grendel, autor zbioru opowiadań Poświęcenie hetmana.

Katalończycy będą natomiast podkreślać literacki dorobek Barcelony oraz tytuł Miasta Literatury UNESCO. Te dwa wątki tematyczne: Barcelona stanowiąca scenerię literatury oraz literatura katalońska i nowoczesność są główną osnową programu. Prezentacja nowości wydawniczych, rozmowy z autorami i wydarzenia dla profesjonalistów branżowych odbędą się tu w trzech odrębnych strefach: strefie pracy, wydarzeń i wystawy.

Najważniejszym bohaterem na Targach będzie sama literatura katalońska, która – choć może nie tak licznie reprezentowana – jest jednak bardzo zróżnicowana, posiada własną, silną tożsamość i dlatego odgrywa ważką rolę w ochronie i upowszechnianiu języka katalońskiego. Pełną paletę jej barw poznamy na Targach dzięki obecności dziesięciu autorów, w tym m.in. najpopularniejszych współczesnych pisarzy katalońskich, takich jak Jaume Cabré czy Jordi Sierra i Fabra. Na WTK zaproszono również innych autorów, których potencjał dostrzegły już wcześniej polskie wydawnictwa, będą to m.in.: Blanca Busquets, Sebastià Alzamora, Marc Pastor, Màrius Serra, Care Santos oraz Jordi Puntí. Wiele wydarzeń przewidzianych w ramach programu literackiego polegać będzie na wymianie doświadczeń między pisarzami oraz wydawcami katalońskimi i polskimi. Odbywać się one będą zarówno na stoisku, jak i w innych punktach na terenie Targów Książki: Kanapie Literackiej, mniejszych scenach i w salach konferencyjnych, ale także poza Stadionem.

Obecność Katalończyków na WTK to zatem również doskonała okazja dla polskiej i katalońskiej branży wydawniczej do nawiązania nowych kontaktów zawodowych, ale także do rozpowszechnienia literatury katalońskiej w Polsce i wsparcia tłumaczeń literackich z języka katalońskiego. Gość Specjalny szczególnie zadbał o program dla profesjonalistów, który ma na celu zainicjowanie i wspieranie współpracy między dwoma grupami docelowymi projektu: katalońskimi wydawcami i agencjami literackimi oraz polskimi wydawcami.