Umrzeć na wiosnę

27 kwietnia nakładem WAB ukaże się książka Ralfa Rothmanna Umrzeć na wiosnę. Przez część krytyki zza Odry uznana za najważniejszą od czasów Blaszanego bębenka Güntera Grassa niemiecką powieść o II wojnie światowej.

Akcja, wydanej w Niemczech w ubiegłym roku, powieści Rothmana dzieje się w ostatnich dniach II Wojny Światowej na Węgrzech. Opowiada historię dwóch chłopców, wcielonych pod koniec 1944 do Waffen SS. Walter rozpoczyna pracę kierowcy w jednostce zaopatrzeniowej, Friedrich zaś musi wyruszyć na front. Buntuje się i ucieka, ale zostaje pojmany i skazany na śmierć – i to właśnie Walter ma wykonać wyrok na przyjacielu.

„Umrzeć na wiosnę”  to antywojenna powieść, która nie musi się obawiać porównania z takimi klasykami gatunku jak choćby „Na zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque oszczędzić – chociaż tylko opowiada małą historię dziejącą się na obrzeżach wielkiej katastrofy – pisał na łamach Spiegla Thomas Andre.

Umrzeć na wiosnę to pierwsza wydana po polsku książka urodzonego w 1953 roku Ralfa Rothmanna uznawanego za jednego z najwybitniejszych i najciekawszych współczesnych pisarzy niemieckich. Dorastał w Zagłębiu Ruhry. Po ukończeniu szkoły podstawowej imał się rozmaitych zawodów – był m.in. murarzem, drukarzem, pielęgniarzem i kucharzem. Od 1976 roku mieszka w Berlinie na Kreutzbergu. Debiutował w  1984 roku tomikiem wierszy Kratzer, za który w 1986 roku otrzymał Brandenburskie Stypendium Literackie. Jego pierwsza powieść, Stier, ukazała się w 1991 roku. Jego trzy pierwsze powieści tworzą autobiograficzną powieści trylogię portretującą życie górników i subkultur młodzieżowych w Zagłębiu Ruhry w latach 60 i 70. Akcja późniejszych rozgrywa się w Berlinie. Obecnie dorobek literacki Ralfa Rothmanna obejmuje kilkanaście powieści a pisarz jest laureatem wielu nagród literackich, w tym tak prestiżowych jak Nagrody im. Heinricha Bölla, Maxa Frischa oraz Hansa Fallady.