Opowieść z Absurdystanu

18 kwietnia w ramach projektu Proza z Europy nakładem Biura Literackiego ukaże się książka Lajosa Grendela Dzwony Einsteina, w przekładzie Miłosza Waligórskiego. To groteskowa opowieść o socjalistycznej Czechosłowacji końca lat 80.

Dzwony Einsteina będą drugą w pełni tłumaczoną na język polski książką Lajosa Grendela, urodzonego w 1948 roku w Levicach na Słowacji. Autor jest laureatem Nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich oraz wielu innych nagród, między innymi: im. Imre Madácha, Attili Józsefa, Tibora Déryego oraz Lajosa Kossutha. Obecnie wykłada literaturę środkowoeuropejską na uniwersytetach w Bratysławie i Pradze.

Dzwony Einsteina to, jak głosi jej podtytuł, „opowieść z Absurdystanu”, a zarazem przewrotny i groteskowy portret Czechosłowacji schyłkowego socjalizmu. Grendel nie musiał wcale szukać inspiracji w sferze wyobraźni, rzeczywistość przeszła bowiem jego najśmielsze oczekiwania. Wystarczyło wtedy skupić się na tu i teraz, by dostrzec to, że opary absurdu zstąpiły na ziemię i to, co w normalnych warunkach byłoby sennym majakiem, działo się na jawie.

W książce Grendela w równym stopniu zabawnie, ironicznie i krytycznie odbija się rzeczywistość całego wschodniego bloku postkomunistycznego, także Polski przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Powieściowy świat zniesie wszystko, stąd nawet najbardziej absurdalną, fantazyjną historię, po której nie pozostaje nic, tylko kręcić głową z niedowierzaniem, bierze się za najprawdziwszą prawdę – zapowiada wydawca.

W  serii Proza z Europy wydane zostaną jeszcze tłumaczenia Esther Kinski, Pétera Nádasa, Christopha Ransmayray i Faruka Šehicia. Projekt jest częścią realizowanego przez Biuro Literackie programu Kreatywna Europa, w którego ramach przygotowywana jest także Klasyka z Europy, a w niej tomy Henry’ego Greena (książka już się ukazała), Jamesa Joyce’a, Tommasa Landolfiego, Philipa Larkina, Raymonda Queneau i Nathalie Sarraute.