Film o Serhiju Żadanie już dostępny w sieci

„Ukraińska czytanka” to cykl 16 esejów dokumentalnych prezentujących współczesnych ukraińskich autorów. Pierwszy odcinek, poświęcony laureatowi „Angelusa” 2015 Serhijowi Żadanowi  został nadany przez TVP 3 Wrocław  w piątek, 29 kwietnia, o godz. 18:50.  

Można go już obejrzeć na stronie stacji w Internecie:

http://wroclaw.tvp.pl/25121458/ukrainska-czytanka

Następne  odcinki cyklu będą prezentowane w na antenie TVP3 Wrocław oraz równolegle w sieci pod adresem wroclaw.tvp.pl w kolejne piątki o godzinie 18.50 a następnie umieszczane na stronie stacji.
Cykl „Ukraińska czytanka”, którego pomysłodawcą jest Petr Minařik z czeskiego wydawnictwa Vetřne Mlyny, przedstawia filmowe portrety 16 autorów, którzy w lipcu 2015 roku uczestniczyli w festiwalu „Miesiąc spotkań autorskich”. Jest to największy festiwal literacki w Europie Środkowej. Podczas zeszłorocznej edycji gościem honorowym była właśnie Ukraina.

Cykl został zrealizowany przez telewizje z Polski (TVP 3 Wrocław), Czech i Słowacji.  Filmowa antologia najbardziej znaczących ukraińskich pisarzy, stworzona przez  czeskich, słowackich i polskich dokumentalistów, przedstawia nie tylko konkretnych autorów i ich dzieła, ale też kreśli mapę najciekawszych zjawisk współczesnej ukraińskiej literatury.