Rozmowy w cieniu Gombrowicza

„Pisarz i krytyk” to nowy cykl rozmów o literaturze, na który zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę, 6 marca: z Łukaszem Orbitowskim, tegorocznym laureatem Paszportu „Polityki” rozmawiać będzie Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka tego tygodnika.

Muzeum tak zapowiada nową imprezę: Wybitni z wybitnymi, znani ze znanymi, kontrowersyjni z kontrowersyjnymi – nasz cykl będzie okazją do zetknięcia się z ważnymi postaciami polskiej literatury współczesnej. Bohaterami będą nie tylko pisarze i ich książki, ale również czytający je krytycy, ich warsztat i wrażliwość literacka. Równie ważni jak teksty literackie, bo pośredniczący między ich autorami a czytelnikami, kreujący gusty i kryteria.

Łukasz Orbitowski, prozaik, felietonista, autor zbiorów opowiadań, kojarzony do niedawna głównie z literaturą grozy. Od czasu wydania w 2013 roku powieści „Szczęśliwa ziemia” (nominowanej do Paszportów „Polityki”) w jego prozie jest zdecydowanie mniej fantastyki, a więcej realiów i codzienności.

Za powieść „Inna dusza” zdobył w tym roku Paszport „Polityki”. W uzasadnieniu werdyktu czytamy między innymi, że tę prestiżową nagrodę Łukasz Orbitowski otrzymał za książkę „będącą doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. Za precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła”.

Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”, współpracuje również z TVP Kultura. Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Jest jurorem Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej „Angelus”, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

* * *

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną – Aleksandrą z Pruszaków Gombrowicz i córką Tereską brat Witolda – Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy brat Jerzy poradził mu, aby przyjął propozycję podróży do Argentyny pionierskim rejsem transatlantyku „Chrobry”. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut literacki oraz fragmenty słynnej „Ferdydurke”. Ekspozycja stała, zatytułowana „JA, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, maszynę do pisania, pióra czy okulary. Muzeum Witolda Gombrowicza zainaugurowało swoją działalność w dniach 10-11 października 2009 r., po trzech latach remontu i przygotowań.

Muzeum upowszechnia wiedzę na temat życia i twórczości pisarza. Dla grup przygotowano specjalny program zwiedzania z przewodnikiem, dostosowany do wieku i zainteresowań gości. Muzeum posiada salę edukacyjną, w której odbywają się lekcje wprowadzające do twórczości Witolda Gombrowicza lub poświęcone krytycznej lekturze „Ferdydurke”.

fot. Muzeum Witolda Gombrowicza