Festiwal Opowiadania „Intermezzo”.

Od 26 do 29 maja 2015 w Winnicy na Ukrainie odbędzie się drugi Międzynarodowy Festiwal Opowiadania „Intermezzo”.

Patronem przedsięwzięcia jest, wywodzący się z Winnicy, wielki nowator literatury ukraińskiej Mychajło Kociubyński (1864 – 1913). Idea i nazwa festiwalu wywodzi się z  jego dzieła, zatytułowanego właśnie „Intermezzo”.

Tegoroczna edycja trzydniowego festiwalu poświęcona będzie szeroko rozumianej tematyce morskiej w literaturze, odwołującej się do dziedzictwa kulturowego cywilizacji Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.

Drugi ważny wątek programu festiwalu będzie poświęcony  Krymowi i losom  Tatarów krymskich, problemom tożsamości kulturowej, historycznej i wykorzenienia kulturowego. Bezpośrednią inspiracją tej części festiwalu są powstałe 120 lat temu utwory jego patrona Mychajło Kociubyńskiego , w których opisywał życie mieszkańców półwyspu. W festiwalu wezmą udział pisarze, menedżerowie kultury, tłumacze i artyści z Ukrainy, Polski, Czech, Irlandii, Białorusi, Armenii. W programie imprezy: projekcje filmowe i spotkania autorskie w różnych miejscach miasta, warsztaty scenariuszowe, dyskusje, występy muzyczne, prezentacje książek, wieczory poetyckie, wystawy i wiele innych wydarzeń