Dzwony Einsteina

18 kwietnia w ramach nowego projektu wydawniczego „Proza z Europy” nakładem Biura Literackiego ukaże się kolejna książka Lajosa Grendela, Dzwony Einsteina

Dzwony Einsteina to, jak głosi jej podtytuł, „opowieść z Absurdystanu”, a zarazem przewrotny i groteskowy portret Czechosłowacji schyłkowego socjalizmu. Grendel nie musiał wcale szukać inspiracji w sferze wyobraźni, rzeczywistość przeszła bowiem jego najśmielsze oczekiwania. Wystarczyło wtedy skupić się na tu i teraz, by dostrzec to, że opary absurdu zstąpiły na ziemię, i to, co w normalnych warunkach byłoby sennym majakiem, działo się na jawie.

W książce Grendela, w równym stopniu zabawnej, co łagodnie ironicznej i krytycznej, odbija się rzeczywistość całego wschodniego bloku postkomunistycznego, także Polski przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Powieściowy świat zniesie wszystko, stąd nawet najbardziej absurdalną, fantazyjną historię, po której nie pozostaje nic, tylko kręcić głową z niedowierzaniem, bierze się za najprawdziwszą prawdę.

Zapowiadana powieść Lajosa Grendela, urodzonego w 1948 roku w Levicach na Słowacji, będzie jego drugą książką w pełni tłumaczoną na język polski i zarazem drugą wydaną w Biurze Literackim.

Autor jest laureatem Nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich oraz wielu innych nagród, między innymi: im. Imre Madácha, Attili Józsefa, Tibora Déryego oraz Lajosa Kossutha. Obecnie wykłada literaturę środkowoeuropejską na uniwersytetach w Bratysławie i Pradze.