Debiut powieściowy Kiry Gałczyńskiej

„Jeszcze nie wieczór” Kiry Gałczyńskiej (Marginesy) czyli pierwsza powieść córki Konstantego Ildefonsa z poezją w tle. 

Absurdy naszej rzeczywistości – złośliwość losu, chichot historii i triumf bezgranicznej głupoty – w krzywym (a może szczerym aż do bólu) zwierciadle opowieści Kiry Gałczyńskiej, pełnej czarnego humoru, dystansu, ironii i autoironii, zadziwionych przemyśleń i serdecznego frasunku.

Kira Gałczyńska – znakomita biografistka – córka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Srebrnej Natalii, autorka książek o nich – tym razem zadziwi czytelników swą pierwszą powieścią z kluczem.

Kto jest kim w jej opowieści? Czy to ważne?  Szyfr nie jest prosty, skoro nawet mówiąc o osobach, które można rozpoznać, Autorka zapewnia, że nic nie jest tak, jak się wydaje. Jest zupełnie inaczej…  Tę historię można by nazwać historią jednego prawdziwego upadku… i upadku kultury, języka, czytelnictwa, etyki zawodowej, obyczajów.

To co jest pewne to fakt, że główna bohaterka powieści, inteligentna, energiczna starsza pani, ulega poważnemu wypadkowi. Wypadek prowokuje spojrzenie z perspektywy czasu na swoje życie.  Na stronach powieści spotykamy osoby fikcyjne i znane z pierwszych stron gazet, ze świata kultury, literatury, sztuki, polityki (m.in. Olgę Lipińską i Janusza Głowackiego). Zresztą, kto jest kim w tej opowieści? Czy to ważne?

Z pewnością piękna miłość – jest piękną miłością. Daje siłę. Również (czy raczej szczególnie) w dojrzałym wieku.

Kira Gałczyńska jest córką Konstantego Ildefonsa i Natalii Gałczyńskich. Urodziła się w Wilnie, na Zarzeczu, gdzie w latach 1934–1936 mieszkali jej rodzice. W 1936 roku Gałczyńscy przenieśli się do Warszawy i osiedli w pobliskim Aninie.

Ukończyła filologię rosyjską Uniwersytetu Warszawskiego (1956). Jest twórczynią muzeum imienia swego ojca w Praniu, redaktorką i edytorką większości jego dzieł. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2009 roku w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowana została Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy. W 2014 roku za powieść Jeszcze nie wieczór została nominowana do nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii Literatura. Marginesy opublikowały Jej dwie książki: autobiograficzną Jeszcze nie wieczór i wspomnieniową – biografię mamy – Srebrna Natalia.